Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 95-81: Επιστροφή στις νίκες με «διπλό» Λεσόρ και καθοριστικό Μήτογλου

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Παναθηναϊκού επί της Μπασκόνια με 95-81, με τον Γάλλο σέντερ να κάνει double – double (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ), επαναφέροντας την ομάδα του στον δρόμο των επιτυχιών. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Μήτογλου με 23 πόντους.

Με όπλο το τρίποντο (6/13) και τον Λεσόρ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο έναντι της Μπασκόνια, στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΟΑΚΑ. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 22-17 στο 8’, όμως οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα 7-0, με τους Γκριγκόνις, Μήτογλου και Γκάι, για το 24-22. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έξι συνεχόμενους πόντους του Λεσόρ για το 30-25, ενώ ο Γάλλος σέντερ με τον Μήτογλου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7 (39-32).  Πέντε σερί πόντοι του Μαρίνκοβιτς έφεραν την Μπασκόνια σε απόσταση βολής (39-37), όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (48-43).

Λεσόρ και Γκάι μπήκαν… ζεστοί και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με +8 (59-51). Η Μπασκόνια επέστρεψε άμεσα, με τους Μανιόν και Μαρίνκοβιτς να μειώνει στο καλάθι (61-59), ενώ συνεχόμενα καλάθια του Κοστέλο έφεραν το ματς στα ίσα (63-63). Ο Λεσόρ, όμως, με πέντε σερί πόντους, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (68-63). Το τρίποντο του Μανιόν μείωσε σε 70-66, με το φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα 11-2 για το 81-68 που… τελείωσε το ματς. Έτσι, το τελικό 95-81 επαναφέρει τον Παναθηναϊκό στον δρόμο των επιτυχιών, με το «τριφύλλι» να ανεβάζει το ρεκόρ του στο 2-3, έναντι 1-4 της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81

Οn fire: Εκπληκτικός ο Λεσόρ με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Απολαυστικός ο Μήτογλου με 23 πόντους, με τον Γκάι να προσθέτει 13 πόντους. Για την Μπασκόνια, Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς είχαν 22 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τον Παναθηναϊκό (90-76) στο 39’.

Διαιτητες:  Γιαβόρ, Χορντόβ, Μπουμπέρ