Μπασκόνια – Ολυμπιακός 74-75: Ο Κόντι Μίλερ - ΜακΙντάιρ είπε «όχι» στην μεγάλη ανατροπή

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του το αποκαρδιωτικό δεύτερο δεκάλεπτο (9-30), επέστρεψε από το -18 του 23’ (43-61), πέρασε μπροστά με 74-73 με βολές του Λαρεντζάκη στα 10’’, όμως ο Κόντι Μίλερ - ΜακΙντάιρ, με καλάθι στα 0,7 για το φινάλε… πάγωσε το ΣΕΦ, χαρίζοντας την νίκη στην Μπασκόνια με 75-74. Στο 3-4 έπεσαν οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με δύο τρίποντα των Παπανικολάου και Πίτερς, προηγήθηκε με 8-2 στο 4’. Τρεις βολές του Πίτερς έφεραν το σκορ στο 11-2, ενώ το κλέψιμο του Κάνααν και το καλάθι του Αμερικανού στον αιφνιδισμό, έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (13-2), με τον Ιβάνοβιτς να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Κιόζα έβαλε τέλος στο σερί 11-0 το Ολυμπιακού (13-4), με τον ίδιο με τρίποντο να μειώνει ακόμα περισσότερο (13-7). Το δεύτερο γρήγορο φάουλ του Γουόκαπ, σ προσπάθεια για τρίποντο του Κιόζα, έφερε στο παιχνίδι τον Γκος, με τον Αμερικανό, μετά από ασίστ του Φαλ, να πετυχαίνει το 17-9. Ο Γάλλος σέντερ συνέχιζε να μοιράζει τις ασίστ σαν… στραγάλια, με τον Πίτερς με τρίποντο να επαναφέρει το +11 (20-9), όμως οι Βάσκοι απάντησαν με ένα 5-0 για το 20-14. Ο Πίτερς συνέχισε να παίζει… ρολόι, σκοράροντας από τις γωνίες για το 23-14, με την Μπασκόνια, πάντως, να κλείνει το δεκάλεπτο στο -6 (26-20), χάρη σε ένα γρήγορο 4-0 από τους Μαρίνκοβιτς και Μονέκε.

Οι Βάσκοι μπήκαν… ζεστοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 6-0 δια χειρός Μαρίνκοβιτς… εκμηδένισαν το προβάδισμα των 10 πόντων του Ολυμπιακού. Μάλιστα ο Σεντεκέρσκις ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 12-0, με την Μπασκόνια να περνά μπροστά με 28-26. Ο Γκος… έσπασε το ρόδι για τον Ολυμπιακό στην δεύτερη περίοδο (28-28), όμως ήρθε ακόμα ένα 5-0 για τους φιλοξενούμενους, που τους έφερε στο +5 (28-33), με την Μπασκόνια να τρέχει ένα εντυπωσιακό 17-2 από το 26-16 και μετά!   Οι Βάσκοι συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι, ξεφεύγοντας με +8 (30-38), με τον Χάουαρντ, με 2/2 βολές, να φέρνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 (32-42). Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν άμεσα ένα… ηλεκτροσόκ, όμως η Μπασκόνια ήταν αυτή που συνέχιζε να πληγώνει τους «ερυθρόλευκους» (32-47), με το απίστευτα κακό για τον Ολυμπιακό δεύτερο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το απίστευτο 9-30 και την Μπασκόνια να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 50-35.

Με τον Κάνααν να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 41-53, ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Χάουαρντ και Μονέκε, όμως, με ένα δικό τους 8-0, έφεραν και πάλι την Μπασκόνια στο +18 (43-61).  Ο Κάνααν με ακόμα ένα τρίποντο προσπάθησε να κρατήσει ζωντανό τον Ολυμπιακό (48-61), ενώ ο Πιτερς με γκολ – φάουλ για το  51-61…σήκωσε το ΣΕΦ στον αέρα. Ο Κάνααν συνέχισε να κρατά τους Πειραιώτες στις πλάτες του, ρίχνοντας μετά από αρκετή ώρα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-61), με τον Ιβάνοβιτς να καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 10-0. Ο Σεντεκέρσκις με τέσσερις σερί πόντους, έσπασε το «ερυθρόλευκο» σερί, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του… καυτού Κάνααν, έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (58-65), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-67.

Με τους Κάνααν και Φαλ να πετυχαίνουν ένα γρήγορ0 4-0 για το 64-67, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Λαρεντζάκη, με καλάθι στον αιφνιδιασμό μετά από τάπα του Παπανικολάου, έφερε το ματς στον πόντο, βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες του ΣΕΦ. Το καλάθι του Σεντεκέρσκις για το 66-69, μετά από δύο χαμένες «ερυθρόλευκες» ευκαιρίες για το προσπέρασμα,  έφερε και πάλι την Μπασκόνια στο +3. Ο Μονέκε έδωσε πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε νέο λάθος, χάνοντας την κατοχή. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονταν οπωσδήποτε σκορ, όμως και τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γουόκαπ βρήκαν σίδερο. Αυτό του Λαρεντζάκη, όμως, όχι, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 69-71.  Το τρίποντο του Πίτερς για το 72-71 έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, όμως ο Φαλ υπέπεσε σε δύο συνεχόμενα λάθη και ο Μονέκε έγραψε το 72-73. Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ στα 10’’ και με 2/2 έγραψε το 74-73, όμως η Μπασκόνια είχε τον τελευταίο λόγο και με καλάθι του ΜακΙντάιρ, 0.7 πριν το φινάλε, έφυγε με το «διπλό» από το ΣΕΦ με 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

Οn fire: 23 πόντους σημείωσε ο Αϊζάια Κάνααν

Ξεχώρισαν: 22 πόντους πέτυχε ο Άλεκ Πίτερς, ενώ από Μπασκόνια, ο Μονέκε είχε 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για την Μπασκόνια (43-61 στο 23’)

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ζαμοΐσκι, Κονσταντίνοβς