Μπασκόνια

Μπασκόνια - Εφές 76-97: Τεράστια διπλό για τους Τούρκους,σε μεγάλους μπελάδες οι Βάσκοι

| Δημήτρης Παπαδόπουλος | Euroleague

Η Εφές επικράτησε κατά κράτος της Μπασκόνια με 97-76 και συνεχίζει να παλεύει επί ίσοις όροις για την 10αδα,την ώρα που οι γηπεδούχοι έχουν μπει σε περιπέτειες.

Παναθηναϊκός - Έβγαλε μέρος της προπόνησης ο Αντετοκούνμπο

Ευχάριστα είναι τα νέα στο "στρατόπεδο" του Παναθηναϊκού καθώς ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβγαλε μέρος της σημερινής προπόνησης (24/3).

Μπιλμπάο - Μπασκόνια 82-80: Τρομερή νίκη με εκτελεστή Κουλαμάε

| Δημήτρης Παπαδόπουλος | Ισπανία

Η Μπιλμπάο πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 82-80 επί της Μπασκόνια στο Μπιλμπάο Αρένα στην 26η στροφή της Liga Endesa.

Μπαρτζώκας: «Ελπίζω ο Πετρούσεβ να μπει πιο νωρίς από ότι αναμένεται»

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Basket League

Ο Ολυμπιακός είχε άνετο πέρασμα από την Πάτρα, απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα, στις δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ, μετά το φινάλε της αναμέτρησης, να αναφέρεται στην κατάσταση των τραυματιών.

Zαλγκίρις-Μπασκόνια 94-76: Καταιγιστικοί οι Λιθουανοί, συνεχίζουν να τα δίνουν όλα για τα Play-In

| Γιάννης Σιαβελής | Euroleague

Οι Λιθουανοί ήταν καταπληκτικοί και κέρδισαν με άνεση την Μπασκόνια με σκορ 94-76 και όσο έχουν τις μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα Play-In θα συνεχίσουν να τις διεκδικούν. Έτσι η Ζάλγκιρις βρίσκεται στο 13-18 της βαθμολογίας , ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 16-15.

Αποτελέσματα NBA: Ο Ζάιον «εκτέλεσε» τους Νετς, νίκες για Μάτζικ και Ρόκετς

| Αναστάσης Κατσαβός | NBA

Σημαντικές αναμετρήσεις έγιναν για άλλο ένα βράδυ στο NBA, με τους Πέλικανς, Μάτζικ και Ρόκετς να φεύγουν από το παρκέ με θετικό αποτέλεσμα.

Παρτιζάν – Μπασκόνια 87-83: Παραμένουν σε θέση οδηγού για τα Play In οι Σέρβοι

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Euroleague

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε, η Παρτιζάν επικράτησε της Μπασκόνια με 87-83 και με ρεκόρ 14-16 συνεχίζουν να κρατούν στα χέρια τους την τύχη τους για τα Play In. Χαμένη ευκαιρία για τους Βάσκους, για να κοιτάξουν ακόμα και για την πρώτη εξάδα και την απευθείας πρόκριση στα Play Offs.

Eθνική Ελλάδα: Οι αντίπαλοι σε περίπτωση πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς αγώνες

| Γιάννης Σιαβελής | Ανδρών

Τους αντίπαλους για τους Ολυμπιακούς αγώνες 2024 έμαθε η Ελλάδα σε περίπτωση πρόκρισής της , που μπορεί να το εξασφαλίσει από την κατάκτηση του προ-ολυμπιακού τουρνουά.

Πρωτέας Β. – ΠΑΣ Γιάννινα 80-59: Εύκολο μεσημέρι για την ομάδα της Βούλας

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α1 Γυναικών

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πρωτέας, με την ομάδα της Βούλας να επικρατεί του ΠΑΣ Γιάννινα με το άνετο 80-59, σε ένα παιχνίδι το οποίο καθυστέρησε να ολοκληρωθεί, λόγω διακοπής ρεύματος, λίγο πριν το φινάλε της τέταρτης περιόδου.

Μπασκόνια - Γρανάδα 104-88: Τρίποντη ραψωδία του Χάουαρντ

Με έναν εκπληκτικό Μάρκους Χάουαρντ η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Γρανάδα με 104-88 για την 25η αγωνιστική της Liga Endesa.

Μπασκόνια-Αρμάνι 88-73: Άνετη νίκη των Βάσκων και γερό "μπάσιμο" στην 10αδα

Mε σπουδαία δεύτερη  περίοδο και καταπληκτικό Χάουαρντ και Μονέκε η Μπασκόνια υπέταξε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ , φτάνοντας έτσι στο 16-13 ρίχνοντας τους Ιταλούς στο 12-17.

ACB: Προβολέας έπεσε στο παρκέ την ώρα του τάιμ άουτ στο Μπασκόνια - Βαλένθια (vid)

| Αναστάσης Κατσαβός | Ισπανία

Ένας προβολέας έπεσε στο παρκέ κατά τη διάρκεια του τελευταίου τάιμ άουτ στο παιχνίδι της Μπασκόνια με τη Βαλένθια που διεξαγόταν στο πλαίσιο της ACB.

Mπασκόνια-Μπαρτσελόνα 103-96: Ο "37αρης" Χάουαρντ έριξε τους Καταλανούς στο καναβάτσο

| Γιάννης Σιαβελής | Ισπανία

Η Μπασκόνια πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί της Μπαρτσελόνα με σκορ 103-96 με τον Χάουαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα.

Μπασκόνια - Άλμπα Β 88-71.: Άνετη επιστροφή στις νίκες

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου με 88-71 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από την Φενέρ στην Τουρκία.

NBA, Καβαλίερς - Σέλτικς 105-104: Μεγάλη ανατροπή από το -22 σε 9 λεπτά για το Κλίβελαντ (vid)

Κάτι το απίστευτο πέτυχαν οι Καβαλίερς οι οποίοι νίκησαν με 105-104 τους Σέλτικς, καθώς μέσα σε 9 αγωνιστικά λεπτά ανέτρεψαν διαφορά 22 πόντων και μάλιστα στην 4η περίοδο.

Euroleague - Έως το 2029 στη Μπασκόνια ο Σεντεκέρσκις (pic)

| Αναστάσης Κατσαβός | Euroleague

Για... πάντα θα μείνει στη Μπασκόνια ο Τάντας Σεντεκέρσκις, με τον Λιθουανό αθλητή να υπογράφει την ανανέωση της συνεργασίας του για τα επόμενα 5 χρόνια.

Iσπανία: 100αρες για Μπαρτσελόνα και Βαλένθια ,στραβοπάτημα για Μπασκόνια

Με νίκες συνεχίζουν την 23η αγωνιστικ΄η για το πρωτάθλημα της Liga Endesa η Μπαρτσελόνα και η Βαλένθια που κέρδισαν την Σαραγόσα και την Παλένθια αντίστοιχα με ευρύ σκορ. Από την άλλη η Γκραν Κανάρια "σόκαρε" και κέρδισε την Μπασκόνια.

Rising Stars: Η απονομή στον Ολυμπιακό και η ανάδειξη των κορυφαίων (pics)

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο του Rising Stars μετά την νίκη του με 72-67 στον τελικό επί της ΔΕΚΑ και αμέσως μετά το φινάλε της αναμέτρησης, ακολούθησε η βράβευση των κορυφαίων της διοργάνωσης.

Πρωτέας Β. – Νίκη Λ. 64-47: 10 λεπτά ήταν αρκετά για την ομάδα της Βούλας

Πραγματοποιώντας ένα εμφατικό 25-8 στην δεύτερη περίοδο, ο Πρωτέας «έχτισε» διαφορά ασφαλείας απέναντι στην Νίκη Λευκάδας, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση με 64-47.

Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 111-96: Σε τροχιά 4αδας με βομβαρδισμό τριπόντων

Η Φενέρ με επίθεση βγαλμένη για σεμινάριο και έχοντας 19 τρίποντα κέρδισε την Μπακόνια εντός έδρας με σκορ 111-96. Οι Τούρκοι έτσι έφτασαν στο 16-11 αφήνοντας πίσω τους τους Βάσκους με ρεκόρ 14-13.