Μονακό – Βιλερμπάν 80-70: Τζέιμς και Ντιαλό το… καθάρισαν στο φινάλε

Για 37’, Μονακό και Βιλερμπάν πάλευαν σαν ίσος προς ίσο για την νίκη (68-68). Κάπου εκεί, όμως, Μάικ Τζέιμς και ΄΄Άλφα Ντιαλό, έτρεξαν ένα 9-0 για τους Μονεγάσκους, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα τους, που με το υπέρ της 80-70 ανέβηκε στο 5-2. Το πάλεψε η ASVEL, όμως δεν απέφυγε το 1-6.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο του γαλλικού… εμφυλίου. Η Βιλερμπάν αιφνιδίασε την Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως φαίνεται από το 14-23 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Μονεγάσκοι γύρισαν… τούμπα το ματς, μετατρέποντας το 24-32 του 14’ σε 39-34 στο 18’, χάρη σε ένα επιμέρους 15-2, με την Μονακό να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 41-34.

Το αγωνιστικό… rollercoaster συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Βιλερμπάν να παίρνει εκ νέου το παιχνίδι στα χέρια της. Παρά το τρίποντο του Μοτεγιούνας και το καλάθι του Τζέιμς για το 55-49, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επιμέρους 2-12 στα τελευταία 4’37’’, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (57-61). Ο Λουβαβού – Καμπαρό, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έφερε την Βιλερμπάν στο +6 (57-63), όμως η Μονακό έτρεξε ένα 7-0 για το 67-63, με το παιχνίδι να οδεύει σε φινάλε – θρίλερ. Ο Σκοτ με δίποντο ισοφάρισε στους 68 πόντους στο 37’, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 9-0 δια χειρός Τζέιμς και Ντιαλό (77-68) που… καθάρισαν το ματς, με την Μονακό να φτάνει στην νίκη με 80-70.

21 πόντους και εννιά ριμπάουντ είχε ο εξαιρετικός Ντιαλό, με τον Τζέιμς να ακολουθεί με 15 πόντους, ενώ ο Οκόμπο είχε 16. Για την Βιλερμπάν, 18 πόντους είχε ο Λουβαβού – Καμπαρό και από 11 οι Σκοτ και Λοβέρν.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 41-37, 57-61, 80-70