Μονακό - Εφές 82-89:Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους Τούρκους

Η Ανατολού Εφές επικράτησε της Μονακό στο Πριγκιπάτο με 82-89 και πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρα νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 25-28 με εύστοχο τρίποντο του Έλι Οκόμπο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές συντηρούσε το προβάδισμα υπέρ της και μάλιστα αυτό έφτασε ακόμα και στους 8 πόντους (4 φορές). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-48 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι πήραν διψήφια διαφορά (52-62) αλλά οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σερί 14-6 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο - 3 (66-69).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά έφταναν συνεχώς έως το -3 και ποτέ δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο, με αποτέλεσμα η Εφές να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους γηπεδούχους ο Λόιντ πέτυχε 19 πόντους με τους Μπράουν και Μοτιεγιούνας να προσθέτουν άλλους 13. Για την ομάδα του Ερντέμ Τσαν ο ΄Λάρκιν είχε 25 πόντους και ο Μπομπουλα 21 με 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:25-28,44-48,66-69,82-89