Μακάμπι – Ολυμπιακός 74-79: Η καρδιά του πρωταθλητή κτύπησε στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Βελιγράδι χωρίς τους Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ, έχασε κατά την διάρκεια του αγώνα τον Γκος (τραυματισμός στο 15’) και Πίτερς (αποβολή στο 26’), όμως οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν την αντεπίθεση της Μακάμπι και με την νίκη τους με, ανέβηκαν στο 4-4. Στο 4-3 έπεσαν οι Ισραηλινοί. Θετική η επιστροφή Σίκμα με οκτώ πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 11’.

Η εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από την Μπασκόνια… πείσμωσε τους «ερυθρόλευκους», κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μακάμπι, με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 7-1 στο 3’. Οι Ισραηλινοί απάντησαν με ένα γρήγορο 5-0 για το 6-7, ενώ ο Κλίβελαντ, με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Δύο τρίποντα από τους Κάνααν και Πίτερς έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 17-13, ενώ το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γουόκαπ, έφερε τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στο +7 (13-20). Το γκολ – φάουλ του Σίκμα έφερε το 13-22, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 27-19.

Το κάρφωμα του Σίκμα, ο οποίος μετρά ήδη έξι πόντους στο παιχνίδι, έφερε τον Ολυμπιακό στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα (19-29), με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ακολούθησαν συνεχόμενα τρίποντα από Μπλατ, Πίτερς και Κοέν για το 25-32, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, από τον Ριβέρο, μείωσε σε 28-34. Ο Μπλατ πήρε την Μακάμπι στις πλάτες του, μειώνοντας σε 30-36, όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πίτερς έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό πάνω από το +10 (30-41). Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος, ο οποίος είχε ήδη οκτώ πόντους στο ματς, αποσύρθηκε καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο, ενώ και από πλευράς Μακάμπι ο Γουέμπ πήγε στον πάγκο μετά από σύγκρουση που είχε με τον Λούντζη. Το καλάθι του Λούντζη στον αιφνιδιασμό έφερε το 36-48, ενώ ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές ανέβασε την διαφορά στο +14 (36-50), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 51-36.

Με κλέψιμο του Λορέντζο Μπράουν και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 38-51, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Βελιγραδίου, με τον Μπλατ να μειώνει ακόμα περισσότερο (40-51). Ο Παπανικολάου με λέι απ πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού για το 40-53, ενώ ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στο +14 (42-56). Ο Πίτερς κράτησε τους Πειραιώτες σε απόσταση ασφαλείας (46-60), όμως ένα φάουλ και μία τεχνική ποινή στον Αμερικανό, τον έστειλε με πέντε φάουλ στον πάγκο από το 26. Η ανακατωσούρα αυτή  έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να τρέξει ένα γρήγορο 5-0, με την διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 πόντους (51-60). Ο Σόρκιν με 2/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο (53-60), με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στην τελευταία περίοδο μπροστά με 64-55.

Το γκολ – φάουλ του Ριβέρο για το 58-64, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά για την Μακάμπι. Μετά την αποβολή του Πίτερς ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει το μυαλό του, ενώ ακόμα ένα γκολ - ΄φαουλ του Σόρκιν έφερε τους Ισραηλινούς ακόμα πιο κοντά στο σκορ (61-66).  Δύο βολές του Λαρεντζάκη κράτησαν τον Ολυμπιακό στο +7 (63-70), ενώ ο Φαλ με 2/2 ανέβασε την διαφορά στο +9 (63-72). Ένα μεγάλο καλάθι του Γουόκαπ για το 66-74, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου, έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό. Ο Μπλατ συνέχισε να κρατά ζωντανή την Μακάμπι, ενώ ο Νίμπο με 1/2 βολές μείωσε σε 69-74 στο 38’. Το καλάθι του Κάνααν στα 106’’ ήταν εκπρόθεσμο, με τον Σόρκιν με τρίποντο να φέρνει το παιχνίδι στο καλάθι (72-74). Ο Γουόκαπ με floater στα 42’’ έδωσε… ανάσα στον Ολυμπιακό (72-76), με τον Σόρκιν με 2/2 βολές να μειώνει σε 74-76 στα 26’’. Ο Μπραζντέικις κέρδισε φάουλ στα 13’’ με τον Λιθουανό να έχει 1/2 βολές, όμως να κερδίζει ένα επιθετικό ριμπάουντ – χρυσάφι. Ο Κάνααν κέρδισε ένα νέο σετ βολών, με τον Αμερικανό να… τελειώνει το ματς και τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από το Βελιγράδι με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 36-51, 55-64, 74-79

Οn fire: Ο Γουόκαπ… επέστρεψε με 13 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ξεχώρισαν: 13 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Πίτερς μέχρι την στιγμή της αποβολής του, ενώ για την Μακάμπι, ο Σόρκιν έκανε μεγάλη ζημιά με 16 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Ολυμπιακό (36-51) στο 20’.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Ρέισις, Πεεράντι.