Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 73-71: Ο Γκριγκόνις… σκότωσε τους συμπατριώτες του

Ο Παναθηναϊκός… είδε τον Χάρο με τα μάτια του, απέναντι στην σκληροτράχηλη Ζαλγκίρις, όμως τους Λιθουανούς φρόντισε να… σκοτώσει ένας συμπατριώτης τους. Ο λόγος για τον Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος, αρχικά ανάγκασε με την άμυνα του τον Έβανς σε λάθος στα 4’’ και εν συνεχεία με 1/2 βολές (έχασε επίτηδες την δεύτερη), διαμόρφωσε το τελικό 73-71, που φέρνει το «τριφύλλι» στο 4-4.

Αρκετά… σφιχτό το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, όπως δείχνει το 13-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Μπιρούτις και Μπουτκεβίτσιους έδωσαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων στην Ζαλγκίρις (20-25), ο Σλοιύκας μείωσε σε 27-30, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναζ Μήτρου – Λονγκ, έφεραν τους Λιθουανούς στο +7 (29-36, καθώς μεσολάβησε ακόμα ένα καλάθι του «πράσινου» αρχηγού). Γκραντ και Λεσόρ μείωσαν σε 33-36, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Ζαλγκίρις μπροστά με 39-36.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 23’, μετά το τρίποντο του Μανέκ για το 46-42, όμως ένα καλάθι του Λεσόρ και το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του Μήτογλου, σε ισάριθμες προσπάθειες, έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 47-46.  Η μάχη συνεχίστηκε, με τον Χέιζ με τέσσερις σερί πόντους να πετυχαίνει το 47-50, προτού ο Τζέριαν Γκραντ με νέο τρίποντο να ισοφαρίζει στους 50 πόντους και ο Μήτογλου γράψει το 53-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Σμιτς και Γκριγκόνις διατήρησαν την απόλυτη ισορροπία του αγώνα (58-58 στο 34’). Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σμιτς, έφερε τους Λιθουανούς στο +2 (62-64), με τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά με ένα 5-0 για το 67-64. Ο Ντίμσα με 4/4 βολές έβαλε την Ζαλγκίρις μπροστά με 68-67 με το παιχνίδι να έχει φινάλε – θρίλερ. Ο Λεσόρ με 2/2 βολές και ένα επιθετικό φάουλ που κέρδισε από τον Σμιτς, έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού (69-68), όμως ο Γάλλος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 42’’. Ακολούθησε ένα καθοριστικό κλέψιμο του Σλούκα και 2/2 βολές του αρχηγού του Παναθηναϊκού για το 71-68, για να έρθει, όμως, ο Μάνεκ με τρίποντα στα 13’’ να ισοφαρίσει σε 71-71. Ο Μπουτκεβίτσιους υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Σλούκα, ο οποίος με 1/2 βολές πέτυχε το 72-71, για να ακολουθήσει μια εκπληκτική άμυνα του Γκριγκόνις στα 4’’, που ανάγκασε σε λάθος τον Έβανς και 1/2 βολές του Λιθουανού (έχασε επίτηδες την δεύτερη)  για το 73-71, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη που τον φέρνει στο 4-4.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Οn fire: Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μήτογλου έκανε την διαφορά με 19 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους με πολύτιμη συνεισφορά στην τελευταία περίοδο, είχε ο Σλούκας, ενώ ο Λεσόρ πρόσθεσε 13 πόντους. Για την Ζαλγκίρις, 15 πόντους είχε ο Σμιτς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +7 για την Ζαλγκίρις (29-36) στο 19.

Διαιτητές: Γκαρσία, Κόλιενσιτς, Ρόσι