Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 94-71: Οι γηπεδούχοι σκόρπισαν τους Καταλανούς με απίστευτο Χάουαρντ

Σε ένα τρομερό επιθετικό βράδυ , οι Βάσκοι διέλυσαν την Μπαρτσελόνα με σκορ 94-71. Οι γηπεδούχοι έτσι έκαναν το 4-4 στην διοργάνωση , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η δεύτερη τους ήττα.

Τρομερή σε άμυνα και επίθεση ήταν η Μπασκόνια στην αρχή του παιχνιδιού με τους Καταλανούς. Όλα τα επιθετικά όπλα των Βάσκων είχαν πάρει φωτιά , τα ποσοστά τους άγγιζαν το 80 τοις εκατό στο δίποντο(11/14) και το 50 τοις εκατό στο τρίποντο(9/18). Οι Βάσκοι είχαν βάλει 55(!) πόντους στο ημίχρονο και είχαν δεχθεί 29 στην άμυνα , με τον Ντα Σίλβα να είναι ο μόνος που να προσπαθεί από τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά έβαλε τα σουτ με τον Λαπροβίτολα κυρίως και έριξε την διαφορά από τους -26 του ημιχρόνου στους -16. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σοβαροί όπως στην αρχή του παιχνδιού, χωρίς να αφήσουν την Μπαρτσελόνα να διεκδικήσει κάτι, έβγαλαν τις άμυνες  και κέρδισαν με σκορ 94-71.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Χάουαρντ με 26 , ο Κόντι Μίλερ- ΜάκΙνταιρ με 20 και ο Μονέκε με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαπροβίτολα με 14.

Τα δεκάλεπτα:26-18, 55-29, 70-53,94-71