Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Πίτερς και Φαλ υπέγραψαν το 2Χ2 στην «διαβολοβδομάδα»

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην double week της Euroleaugue. Μετά την νίκη στο Βελιγράδι επί της Μακάμπι, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τις επιτυχίες τους και με το  88-83 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, ανέβηκαν και πάλι σε θετικό πρόσημο (5-4), μετά το φινάλε της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. Συγκλονιστικοί οι Πίτερς και Φαλ, με τον Αμερικανό να έχει 28 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague) και τον Γάλλο 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση).

Μουδιασμένο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεφεύγει γρήγορα με 7-2. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Πίτερς έτρεξαν ένα 6-0 για το 8-7, όμως ο Νέντοβιτς μπήκε… ζεστός στο παιχνίδι και με δύο συνεχόμενα τρίποντα πέτυχε το 10-13. Ακόμα ένα καλάθι, δια χειρός Μπολομπόι, έφερε το 10-15, για να απαντήσει, όμως, ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 από τους Κάνααν και Φαλ για το 15-15. Ακόμα ένα τρίποντο του Κάνααν έφερε το 20-18, ο Τεόντοσιτς απάντησε με το… ίδιο νόμισμα για το 20-21, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Σέρβους μπροστά με 23-20.

Με εκατέρωθεν τρίποντα από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (28-33).  Το καλάθι του Μίτροβιτς για το 28-35 έφερε τον Αστέρα στο +7, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την προσωρινή απουσία του Φαλ (πήρε την θέση του ο Σίκμα).  Το γκολ – φάουλ του Λαρεντζάκη για το 37-39, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής, ενώ ο Πίτερς ισοφάρισε σε 39-39. Το σερί του Ολυμπιακού ανέβηκε στο 7-0, με τον Φαλ να βάζει και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 41-39, όμως το γκολ φάουλ του Νέντοβιτς έβαλε και πάλι τους Σέρβους σε θέση οδηγού (43-44). Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, με το υπέρ το 45-44 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του ΣΕΦ.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ήταν ο Ολυμπιακός αυτός που μπήκε με.. φόρα στο παρκέ, τρέχοντας ένα 5-0 για το 50-44. Η άμυνα των Πειραιωτών συνέχισε να… μασάει σίδερα, επιτρέποντας στον Αστέρα να σκοράρει μόλις τρεις πόντους σε 7’, την ώρα που ο Κάνααν με τρίποντο έστελνε την διαφορά στο +8 (55-47). Δυο βολές του Πίτερς έφεραν για πρώτη φορά το διψήφιο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (57-47), με τον Τεόντοσιτς να… σπάει το ρόδι με τρίποντο για το 57-50. Το τρίποντο του Κάνααν, μετά από το επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου, έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +11 (61-50), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού, έγραψε το 64-50. Το εντυπωσιακό γκολ – φάουλ του Νέντοβιτς μείωσε σε 64-53, παίρνοντας και το τέταρτο φάουλ του Σίκμα, με το +11 να παραμένει μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Νταβίντοβατς για το 64-56 ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τον Κάνααν, όμως, να επαναφέρει άμεσα την διαφορά στο +10 (66-56). Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τόμπεϊ, κρατά τους Σέρβους στο παιχνίδι (66-59), με τον Αστέρα να τρέχει ένα 9-2 από την στιγμή που βρέθηκε στο -14. Το τρίποντο του Λούντζη για το 69-59 έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10, για να αναλάβει δράση ο Άλεκ Πίτερς, που με συνεχόμενους πόντους έστειλε την διαφορά στο +15 (78-63 στο 35’).  Ο Ντος Σάντος με τρίποντο μείωσε σε 78-66, ενώ το τετράποντο (!) του Νέντοβιτς για το 80-72΄στο 37’, έδειξε πως το παιχνίδι δεν είχε ακόμα τελειώσει. Το νέο τρίποντο του Ντος Σάντος για το 80-75, ακούστηκε σαν… συναγερμός στα αυτιά του Μπαρτζώκα, που κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ, με 2’29’’ για το φινάλε του αγώνα, καθώς οι Σέρβοι μετράνε ένα 9-0 από το 80-66 και μετά. Οι δυο βολές του Πίτερς για το 82-75 στα 45’’… λύτρωσαν τον Ολυμπιακό, που, παρά τις… εκ νέου τάσεις αυτοκτονίας στο φινάλε (86-83 στα 15’’ μετά από τρίποντο του Νέντοβιτς), έφτασε στην νίκη με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

Οn fire: Εκπληκτικός ο Άλεκ Πίτερς με 28 πόντους .

Ξεχώρισαν: Σαρωτικός ο Φαλ με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από πλευράς Αστέρα, ο Νέντοβιτς είχε 26 πόντους και ο Τεόντοσιτς 15.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Ολυμπιακό (78-63) στο 35’.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Τραβίτσκι, Ραντόικοβιτς