Μακάμπι - Φενερμπαχτσέ 78-73: Επιστροφή στις νίκες για τους Ισραηλινούς

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 78-73.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 10 πόντους (14-24) με εύστοχο τρίποντο του Σκότι Γουίλμπεκιν, κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 7 (21-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση και έφτασε την διαφορά στο ποντο (32-33) με καλάθι του Γουέμπ, όμως η Φενέρ επανήλθε και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ υπέρ της στο 46-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι επέστρεψε δυναμικά και πηγε στην τέταρτη περίοδο μόλις στο - 1 (56-57)

Εκεί, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, καθιστώντας βέβαιο ότι ο νικητής θα κριθεί στο τέλος. Οι Ισραηλινοί έχασαν ασύλληπτη τετραπλή ευκαιρία κάτω από το καλάθι να πάρουν διαφορά 5 πόντων με το σκορ στο 72-69, η Φενέρ ισοφάρισε με τρίποντο του Γουίλμπεκιν, ο οποίος, όμως, μετά έχασε κρίσιμη βολή με το σκορ στο 74-72. Η Μακάμπι ήταν πιο ψύχραιμη σε εκείνο το σημείο, ο Αμερικανός αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης και έτσι οι τυπικά γηπεδούχοι επικράτησαν με 78-73.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπράουν με 18 πόντους και ο Κόλσον με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Γουίλμπεκιν και ο Μπιμπέροβιτς είχαν 18 πόντους.