Ρεάλ Μ. - Μονακό 91-73: Τον... χαβά της η «'Βασίλισσα»

Η "Βασίλισσα" συνεχίζει το αήττητο σερί της στην Euroleague κερδίζοντας για την 9η αγωνιστική την Μονακό με σκορ 91-73 . Οι Μαδριλένοι έτσι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 8-0 ( έχουν αγώνα λιγότερο με την Μακάμπι ) ενώ για τους Μονεγάσκους αυτή είναι η τέταρτή τους ήττα.

Δυνατό επιθετικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι , αφού έβαλαν 30 (!) πόντους στην πρώτη περίοδο με τον Μούσα και τον Ταβάρες να έχουν πάρει φωτιά. Ο επιθετικός πλουραλισμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο , με την βασίλισσα παράλληλα να βελτιώνει και την άμυνα της , με αποτέλεσμα να προηγείται μέχρι και για 22 (48-26) . Η Μονακό μείωσε την διαφορά με ένα μικρό σερί εννιά πόντων και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ρεάλ να προηγείται 53-39.

Την εικόνα που είχε στην αρχή του παιχνιδιού , παρουσιάσε η Ρεαλ και στις αρχές του δεύτερου μέρους. Έβαλε 27 μπροστά και δέχθηκε 11 πίσω, με τους Μαδριλένους να μην αφήνουν περιθώρια αντίδρασης στους Μονεγάσκους και να εκτοξεύουν την διαφορά στους τριάντα πόντους (80-50). Στην τελευταία περίοδο η Μονακό προσπάθησε να μαζέψει τα ''ασυμμάζευτα'' , μείωσε το χάντικαπ από τους 30 στους 18 ,διαμορφώνοντας το τελικό 91-73.

Aπό τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Μούσα με 21 και ακολούθησε ο Γιούλ με 14 , ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μοτεγιούνας με 14 και ο Τζέιμς με 13.

Tα δεκάλεπτα: 30-20, 53-39,ψ80-50, 91-73