Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 74-70: Ζόρικη νίκη για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα πήρε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη απέναντι στην Βαλένθια και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-2.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους Καταλανούς, που μπήκαν πολύ καλύτερα από τον αντίπαλο τους, προηγήθηκαν με 24-13 και 25-14, με το καλάθι του Γιόβιτς να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 25-16.

Η Βαλένθια ανέβασε "στροφές" στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-12 έφτασε την διαφορά στον πόντο (29-28), με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-33 με καλάθι του Σατοράνσκι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με την Βαλένθια να μην μπορεί να προσπεράσει και το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 54-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα σερί 8-0 της Μπάρτσα πήγε το σκορ στο 68-60 και ήταν αυτό ουσιαστικά που της έδωσε την νίκη καθώς η Βαλένθια δεν πρόλαβε να καλύψει αυτήν την διαφορά. Αμπρίνες και Λαπροβίτολα ήταν εύστοχοι στις κρίσιμες βολές και έδωσαν την νίκη στην ομάδα τους με 74-70.

Για τους Μπλαουγκράνα ξεχώρισε ο Βέσελι με 17 πόντους και ο Αμπρίνες με 12, ενώ για τις "νυχτερίδες" ο Τζόουνς είχε 15 πόντους με τον Ινγκλς να προσθέτει άλλους 13.

Τα δεκάλεπτα:25-16,37-33, 54-52,74-70