Παναθηναϊκός – Βαλένθια 90-73: Σκορ, θέαμα και 4η σερί νίκη για το «τριφύλλι»

Σε εξαιρετικό… φεγγάρι βρίσκεται το τελευταίο διάστημα ο Παναθηναϊκός. Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μία φορά την έδρα του και με όπλο το μακρινό του σουτ, κυρίως στο α’ μέρος, επικράτησε της  Βαλένθια με το ευρύ 90-73. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους «πράσινους», που ανέβηκαν στο 6-4, μετά και το πέρας της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού απέναντι στις «νυχτερίδες», με τους «πράσινους» να.. πυροβολούν από την περιφέρεια, να ξεφεύγουν με 13-7 και 19-10, ενώ ο Λεσόρ έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (21-10). Τζόουνς και Μπουμπακάρ μείωσαν σε 21-14, όμως ο Γκραντ με τρίποντο έφερε και πάλι την ομάδα του στο +10 (24-14), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 27-18, μετά από τρίποντο του Μαντζούκα. Με… τρίποντες βόμβες των Μαντζούκα, Ναν και Βιλντόσα για το 36-18, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μετρούν 9/12 από τα 6.75! Οι Ισπανοί αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (36-27). Ο Σλούκας με γκολ – φάουλ για το 39-27 έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του εξαιρετικού Μαντζούκα έγραψε το 42-30.  Βιλντόσα και Λεσόρ κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ασφαλείας από την Βαλένθια (47-32), με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, μπροστά με 49-35.

Με το… πόδι στο γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι», με τους Σλούκα, Λεσόρ και Γκραντ,  να ανεβάζει το προβάδισμα του πάνω από τους 20 πόντους (60-38) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 72-53. Η Βαλένθια ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα 7-0, ρίχνοντας την διαφορά στους 12 (72-60). Το τρίποντο του Γκριγκόνις για το 75-60 έδωσε… ανάσα στον Παναθηναϊκό, όμως η Βαλένθια δεν το έβαζε κάτω και με ένα νέο 6-0, έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (75-66).  Κάπου εκεί, όμως, Βιλντόσα, Σλούκας και Γκριγκόνις έτρεξαν ένα 5-0 για το 80-66, ρίχνοντας οριστικά νοκ άουτ τις «νυχτερίδες».  Έτσι, το τελικό 90-73 φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 6-4, με την Βαλένθια να πέφτει στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73

Οn fire: Εξαιρετικός ο Λεσόρ με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Σταθερή αξία ο Μήτογλου με 14 πόντους, με τον Γκραντ να έχει 13, ενώ ο Σλούκας είχε 12 πόντους και εννιά ασίστ. Για την Βαλένθια, ο Οτζελέγε ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 16 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον Παναθηναϊκό (60-38) στο 23’.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Σέμες, Βίλιους