Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 90-92: Απόδραση από το Βελιγράδι με Λαπροβίτολα

Με τον Νίκολα Λαπροβίτολα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (23 πόντοι), η Μπαρτσελόνα ήταν η νικήτρια του… θρίλερ του Βελιγραδίου, επικρατώντας της Μακάμπι με 92-90. Μοιραίος για τους Ισραηλινούς ο Μπράουν, καθώς το τρίποντο της νίκης στο φινάλε βρήκε... σίδερο.

Σε διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Μακάμπι και Μπαρτσελόνα, όπως δείχνει το εμφατικό 31-26! Η μάχη ανάμεσα σε Ισραηλινούς και Καταλανούς συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με την Μακάμπι να προηγείται με 35-30, την Μπαρτσελόνα να περνά μπροστά με 43-42 και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (51-51), μετά από τρίποντο του Αμπρίνες.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο, με τους Καταλανούς να τρέχουν ένα γρήγορο 10-0, που τους έφερε μπροστά με 61-51. Μπράουν και Ριβέρο μείωσαν σε 55-61, βάζοντας τέλος στο σερί 14-0 της Μπάρτσα (ξεκίνησε από το τρίποντο του Αμπρίνες, στο φινάλε του β’ δεκαλέπτου), με την Μακάμπιο να συνεχίζει την αντεπίθεση της, με τους Κλίβελαντ και Σόρκιν, με ένα 5-0, να ισοφαρίζουν σε 68-68, προτού ο Λαπροβίτολα με 2/2 βολές γράψει το 68-70, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Κόλσον για το 71-70, έβαλε μετά από αρκετή ώρα την Μακάμπι σε θέση οδηγού. Αμπρίνες και Λαπροβίτολα έφεραν την Μπαρτσελόνα στο 75-71, όμως ο Κόλσον είχε πάρει φωτιά και με νέο τρίποντο ισοφάρισε στους 77 πόντους. Το… θρίλερ συνεχίστηκε (81-82 στο 35’), με τον Κάλινιτς, με τρίποντο για το 81-85, να δίνει πολύτιμο προβάδισμα στην Μπάρτσα. Η Μακάμπι, όμως, αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει και με πρωταγωνιστή τον Λορένζο Μπράουν ισοφάρισε σε 89-89. Ο Λαπροβίτολα πέτυχε μεγάλο καλάθι στα 70’’ για το 90-91, ο Σόρκιν αστόχησε στο σουτ για το προσπέρασμα στα 48’’, ο Κλίβελαντ υπέπεσε σε λάθος στα 23’’, με τον Λαπροβίτολα να κερδίζει φάουλ και τρεις βολές 12’’. Ο Αργεντινός ευστόχησε μόνο στην μία για το 90-92, η οποία, όμως, ήταν αρκετή στους Καταλανούς, καθώς το τρίποντο του Μπράουν στο φινάλε δεν βρήκε στόχο. Έτσι, το τελικό 90-92 έφερε την Μπαρτσελόνα στο 8-2, με την Μακάμπι να πέφτει στο 5-4 (χρωστάει το ματς με την Ρεάλ).

23 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός Λαπροβίτολα, με τον Αμπρίνες να προσθέτει 16 και τον Ερνανγκόμεθ να έχει 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Για την Μακάμπι, ο Μπάλντγουιν είχε 19 πόντους και οκτώ ασίστ, με τον Νίμπο να έχει 13 πόντους και τον Μπράουν 12.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92