Βιλερμπάν - Μπάγερν 100-101: Οι Βαυαροί χάλασαν τα εγκαίνια των Γάλλων σε αγώνα 50 λεπτών

Πενήντα λεπτά χρειάστηκαν για να προκύψει νικητής στην Λιόν καθώς Βιλερμπάν και Μπάγερν οδηγήθηκαν σε δύο παρατάσεις, με τους Βαυαρούς τελικά να επικρατούν με 100-101 στα εγκαίνια του νέου γηπέδου της ASVEL.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Βαυαροί είχαν ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος αυτού με 22-18. Με σερί 12-0 οι Γάλλοι μετέτρεψαν, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, το 18-25 σε 30-25 και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων. (40-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους Γάλλους οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (60-50) με 2/2 βολές του Τσαρλς Κάουντι και η μία βολή του Γκιλέσπι διαμόρφωσε το σκορ περιόδου στο 60-51. Στην τελευταία, όμως περίοδο, οι Βαυαροί έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 18-6 προηγήθηκαν με 4 (69-73). Όμως, οι φιλουξενούμενοι έμειναν 2 λεπτά χωρίς πόντο και το μεγάλο τρίποντο του Μάικ Σκοτ στα 28'' έγραψε το 74-73. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με 1/2 βολές του Μπολμάρο έστειλε το ματς στην παραταση.

Εκεί, η Μπάγερν μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με +6 (77-83),όμως οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις και με 2/2 βολές του Καμπαρό προσπέρασαν με 86-85. Το κάρφωμα του Λοβέρν στον αιφνιδιασμό έδωσε αέρα τριών πόντων στην Βιλερμπάν, αλλά ο Γουάιλερ Μπαμπ ισοφάρισε με μεγάλο τρίποντο στην τελευταία επίθεση των Γερμανών (88-88). Στην δεύτερη παράταση η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο προηγήθηκε με 95-90 με συνεχόμενους πόντους του Καμπαρό αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα αυτό ως το τέλος. Μοιραίος για την ομάδα του ο Λοβερν ο οποίος στην τελευταία επίθεση των Γάλλων έκανε επιθετικό φαουλ στον Γκιφάι, δίνοντας του δύο βολές. Ο Γερμανός ευστόχησε στην μια από αυτές και έδωσε την νίκη στην Μπάγερν καθώς το τελευταίο σουτ του Καμπαρό βρήκε μόνο αέρα.

Για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Λοβέρν με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και Σκότ με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους νικητές ο Μπούκερ έκανε double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μπολμάρο είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:18-22,40-37,60-51,74-74,88-88,100-101