Βίρτους Μπολόνια - Φενερμπαχτσέ 87-79:Ο Σενγκέλια υποχρέωσε τους Τούρκους σε τέταρτη σερί ήττα

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Φενερμπαχτέ με 87-79 και ανέβηκε στο 7-3,ενώ οι Τούρκοι έπεσαν στο 5-5. Αποβλήθηκε στα μισά της τρίτης περιόδου με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία ο Ιτούδης.

Η Φενέρ ήταν ανώτερη στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους (9-16) με 2/2 βολές του Νάιτζελ Χέιζ - Ντέιβις. Η Βίρτους ισορρόπησε και οι Τούρκοι πήγαν στην δεύτερη περίοδο με βραχεία κεφαλή δύο πόντων (25-27). Εκεί η Βίρτους με αφετηρία το 30-35 έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 41-35. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που εκτόξευσαν την διαφορά στους 12 στο τέλος του δεκαλέπτου με καλάθι του Τζαλίν Σμιθ (70-58). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ο οποίος είχε αποβληθεί για διαμαρτυρία με δύο τεχνικές ποινές, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο αλλά δεν κατάφερε πολλά πράγματα με αποτέλεσμα να υποστεί τέταρτη συνεχόμενη ήττα με σκορ 87-79.

Για τους Ιταλούς ο Σενγκέλια με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Χακετ με 14 πόντους και 6 ασίστ οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Για την Φενέρ ο Μότλεΐ είχε 25 πόντους με 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.