Μακάμπι - Ρεάλ Μαδρίτης 70-99: Νίκη χωρίς αντίσταση για τους Μαδριλένους

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι με 99-70 σε εξ αναβολής ματς για την 6η αγωνιστική της Euroleague και έφτασε τις 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις

Η Ρεάλ ξεκίνησε την αναμέτρηση φουριόζα,βρήκε τρομερό επιθετικό ρυθμό και από νωρίς πήρε διαψήφιες διαφορές (12-23) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 21-36. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 19 (21-40) με καλάθι του Μούσα. Η Μακάμπι συμμάζεψε κάπως την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 20-12 έκλεισε το ημίχρονο στο -11(41-52).

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να μειώσουν ακόμα και στους 6 πόντους την διαφορά με τρίποντο του Γουέμπ (54-60). Όμως,εκεί η Ρεάλ ανέβασε στροφές και εκτόξευσε την διαφορά ξανά στους 18 πόντους με την λήξη του δεκαλέπτου (56-74).Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία,με το ματς να μην είναι ανταγωνιστικό για μεγάλο διάστημα και την ομάδα του Τσους Ματέο να παίρνει την νίκη με 99-70.

Για τους τυπικά γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν με 16 πόντους και 9 ασίστ,ενώ ο Νίμπο είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους νικητές ο Έντι Ταβάρες σημείωσε 19 πόντους,ο Χεζόνια 16 και ο Μούσα 15.