Μονακό – Ολυμπιακός 85-77: Ο Τζέιμς έκρινε το «θρίλερ» του Πριγκιπάτου

Όπως (σχεδόν) όλα τα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μονακό, έτσι και αυτό εξελίχθηκε σε… ακατάλληλο για καρδιακούς (71-71 στο 34). Κάπου εκεί, όμως, ο Μάικ Τζέιμς το πήρε πάνω του και με οκτώ πόντους και μία ασίστ στον Χολ, έφερε την Μονακό στο 81-75, με το τελικό 85-77 να ρίχνει τους «ερυθρόλευκους» στο 6-5, μετά από 11 αγωνιστικές στην Euroleague.

Με τρίποντο του Ντιαλό για το 3-0, ξεκίνησε η αναμέτρηση του Πριγκιπάτου. Το εντυπωσιακό τετράποντο (!) του Κάνααν, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Πειραιώτες (5-6), ενώ ο Φαλ, με το δεύτερο καλάθι του, έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (5-8). Ένα γρήγορο 6-0 από πλευράς Μονακό, έφερε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά με 13-10, ενώ ο Ουαταρά ανέβασε το σερί των γηπεδούχων στο 8-0 και το σκορ στο 15-10. Πέντε αναπάντητοι πόντοι από τους Γουόκαπ και Κάνααν έφεραν εκ νέου το ματς στην ισοπαλία (15-15), ενώ ο Μιλουτίνοβ, με buzzer beater πέτυχε το 16-17. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να… πυροβολούν από τα 65.75 (18-17), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μονακό να τρέχει ένα σερί 6-0 που την έφερε σε θέση οδηγού (22-17).

Με τρίποντο του Κέμπα Γουόκερ για το 25-17, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Κάνααν έβαλε τέλος σην επιθετική ανομβρία του Ολυμπιακού (27-21),  όμως το γκολ – φάουλ του Μπλόσομγκεϊμ, έφερε και πάλι τους γηπεδούχους στο +9 (30-21). Ο Κάνααν συνέχισε να κρατάει… όρθιο τον Ολυμπιακό με τα τρίποντα του (30-24), όμως οι Μονεγάσκοι είχαν πάντα τα ηνία του ματς (34-27).  Ο Κάνααν έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε στους τέσσερις (34-30), ενώ ο Σίκμα έφερε το ματς στο καλάθι (34-32). Τέσσερις πόντοι του Τζέιμς έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στους γηπεδούχους (38-32), όμως μία βολή του Λούντζη και ένα τρίποντο του Πίτερς, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο -2 (38-36), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-38, χάρη σε γκολ -  φάουλ του Σακίλ ΜακΚίσικ, στην επιστροφή του στην δράση μετά την πρεμιέρα της Euroleague και το ματς του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Με λάθος του Γουόκαπ, το οποίο έφερε το γκολ – φάουλ του Μπράουν για το 41-39, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Πριγκιπάτου. Το τρίποντο του Πίτερς έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 42-41, όμως τέσσερις πόντοι του Ουαταρά έγραψαν το 45-42 για την Μονακό. Ο Κάνααν συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο και με τρίποντο πέτυχε το 45-47, όμως εξίσου… φορτσάτος ήταν και ο Μάικ Τζέιμς, που με γκολ – φάουλ έγραψε το 48-47 για την Μονακό. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να παλεύουν σώμα – σώμα, με το τρίποντο του Πίτερς από τα οκτώ μέτρα να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +3 (49-52). Η Μονακό, όμως, απάντησε με δύο τρίποντα για το 55-52, ενώ ο Χολ με κάρφωμα πέτυχε το 58-54. Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις και με τρίποντο του Πίτερς και καλάθι του Μπραζντέικις, μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (58-59).

Με τρίποντο του Γουόκαπ για το 58-62 ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Πριγκιπάτου. Το γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοβ έφερε το 60-65, όμως οι Μονεγάσκοι, με ένα γρήγορο 5-0, έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Μοτεγιούνας ανέβασε το σερί των γηπεδούχων στο 7-0 (67-65), όμως Πίτερς και Γουόκαπ πέτυχαν το 67-68. Δύο χαμένες βολές του Γουόκαπ και ένα καλάθι του Τζέιμς έφεραν το 73-71.  Ο Μπραζντέικις ισοφάρισε σε 73-73, με το θρίλερ να… κρατά ακάθεκτο. Νέο τρίποντο του Τζέιμς για το 76-73, με τον Αμερικανό, με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 77-73 στα 75’’.  Ο Κάνααν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Τζέιμς να σερβίρει στον Χολ και τον τελευταίο με κάρφωμα να… τελειώνει το ματς (79-73). Έτσι, το τελικό 85-77 βρίσκει τον Ολυμπιακό στο 6-5, με τους Μονεγάσκους να ανεβαίνουν στο 7-4.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

Οn fire: Ο Τζέιμς τελείωσε το ματς με 26 πόντους, πετυχαίνοντας τους 10 από αυτούς από το 71-71 και μετά.

Ξεχώρισαν: 20 πόντους με 5/8 τρίποντα είχε ο Κάνααν, με τον Πίτερς να έχει 15 πόντους με 4/5 τρίποντα και τον Γουόκαπ 16 πόντους. Για την Μονακό, ο Οκόμπο είχε 11 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για την Μονακ΄ό (27-18) στο 13'.

Διαιτητές: Περούγκα, Παστούτσια, Σάικους