Φενερμπαχτσέ - Ρεάλ Μ. 100-99 :Το buzzer beater του Μάνταρ σταμάτησε το αήττητο σερί των Μαδριλένων (vid)

Ο Μαντάρ σταμάτησε το αήττητο της Βασίλισσας στην παράταση,  που έχασε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της , με σκορ 100-99. Η Φενέρ έφτασε έτσι στο 6-5 της βαθμολογίας , ενώ για τους Ισπανούς αυτή ήταν η πρώτη της ήττα.

Δυο διαφορετικά πρόσωπα έδειξαν και οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά , η Βασίλισσα έκανε εξαιρετικό επιθετικό ξεκίνημα με τον Καμπάτσο να έχει πάρει κυριολεκτικά φωτιά. Η Ρεάλ με ένα επιμέρους 10-0 (11-20, 6:20) και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική της λειτουργία ,είχε σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ήταν οι σειρά των Τούρκων για να βγάλουν αντίδραση. Οι γηπεδούχοι , με μπροστάρηδες τον Μότλει , τον Μάνταρ και τον Γκούντουριτς έριξαν την διαφοράν μέχρι και στο καλάθι (33-35) , όμως ένα ξέσπασμα της Ρεάλ (7-0) στα τελευταία δυο λεπτά της περιόδου , άυξησε την διαφορά και πάλι και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται για 7 πόντους (44-37).
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου , η Φενέρ , έφτασε σε πολλά σημεία του παιχνιδιού να πλησιάζει στο καλάθι , όμως η ανωτερότητα της Βασίλισσας στην επίθεση είχε ως αποτέλεσμα να διατηρήσει το μικρό "μαξιλαράκι"της μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (59-67). Στην τελευταία περίοδο , παρόλο που η Ρεάλ είχε μπει αποφασισμένα στο ματς για να το καθαρίσει καθώς είχε φτάσει να προηγείται και με 14 πόντους (78-64) τα μεγάλα σουτ του Γουίλμπεκιν , του Καλάθη και του Γκούντουριτς την έβαλαν πάλι στο παιχνίδι ,με το σκορ να είναι 84-87 υπέρ των φιλοξενούμενων μια τρίποντη βόμβα του Γουίλμπεκιν έστειλε το ματς στα ίσα με τον Ντεκ να χάνει την τελευταία επίθεση της Ρεάλ , το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Σε αυτό , οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της παράτασης . Στα τελευταία δευτερόλεπτα ,ενώ το σκορ ήταν 94-88 , ο Μότλει ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές και έστειλε το ματς στο -2 (96-98). Η Φενέρ έκανε γρήγορο φάουλ στον Χεζόνια για να σταματήσει το ρολόι στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα ο οποίος ευστόχησε στην 1 από τις 2 με το σκορ να γίνεται 96-99. Η Ρεάλ έκανε στα τρία  δευτέρολεπτα φάουλ στον Γκούντουριτς για να μην δεχθεί τρίποντο , με τον Σέρβο να ευστοχεί στο ζευγάρι των βολών και να διαμορφώνει το 98-99. Η Ρεάλ έκανε την επαναφορά , έγινε double team στον Καμπάτσο , οποίος με μια λάθος πάσα , έστειλε την μπάλα στον Μαντάρ , οποίος ευστόχησε στην εκπνοή σε λει απ και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 100-99.