Μπάγερν Μονάχου - Βίρτους Μπολόνια 90-76: Καθάρισαν οι Βαυαροί στην τέταρτη περίοδο με τρομερό Ιμπάκα

Η Μπάγερν επικράτησε της Μπολόνια με 90-76 και πέτυχε την 5η νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα. Στο 7-4 έπεσαν οι Ιταλοί.

Η Μπολόνια άρχισε καλύτερα τον αγώνα,έχοντας σε όλη την πρώτη περίοδο το προβάδισμα και πηγαίνοντας στην δεύτερη με διαφορά 8 πόντων (20-28). Η Μπάγερν έμενε σε απόσταση 8-10 πόντων αλλά ένα δικό της σερί 8-0 στο τέλος του ημιχρόνου έφερε το σκορ στο 46-44.

Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι άλλαξε μορφή, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ καθόλη τη διάρκεια και την Μπάγερν να πηγαίνει με +4 (70-66) στην τελευταία περίοδο χάρη και πάλι σε ένα σερί 6-0 στο τέλος.

Οι Γερμανοί ήταν υπερηχητικοί στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-7 έφτασαν την διαφορά στους 15 πόντους (88-73) και κλείδωσαν την νίκη για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο με το τελικό σκορ να είναι 90-76.

Για τους Βαυαρούς ο Ιμπάκα με 22 πόντους,13 ριμπάουντ και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ηγήθηκε της ομάδας του. Για την ομάδα του Μπάνκι ο Μπελινέλι είχε επίσης 22 πόντους