Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 92-87: Λύγισε και πάλι στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +10 στο 35’ (63-73) και στο +7 στο 38’ (71-78) απέναντι στην Παρτιζάν, όμως ένα κρεσέντο του Πάντερ στα τελευταία λεπτά έστειλε το ματς στην παράταση (78-78), με τους Σέρβους, στο εξτρά πεντάλεπτο και με την βοήθεια 20.000 φίλων τους, να αναγκάζουν τους «πράσινους» στην ήττα με 92-87. Στο 6-5 έπεσε το «τριφύλλι», στο 5-6 ανέβηκαν οι Σέρβοι.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της «Stark Arena», με την Παρτιζάν να στηρίζεται στον ΛεΝτέι (12 πόντοι) και τον Παναθηναϊκό στον Γκριγκόνις (10 πόντοι). Ο Λιθουανός, μαζί με τον Γκραντ, έδωσαν ένα γρήγορο +6 για το «τριφύλλι» (9-15), ο Γκραντ έγραψε το 13-19, όμως οι Σέρβοι απάντησαν με ένα 7-2 στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 20-21, με το φινάλε του δεκαλέπτου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Ναν και Γκριγκόνις, αλλά και ο Μπαλτσερόφσκι με γκολ – φάουλ, επανάφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7 (24-31). Γκραντ και Μπαλτσερόφσκι πέτυχαν το 28-36), όμως, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, η Παρτιζάν κρατούσε τα καλύτερα για το τέλος, με τους Σέρβους να τρέχουν ένα επιμέρους 11-2, που τους έφερε μπροστά με 39-38, με το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Παρτιζάν έδειχνε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, φτάνοντας στο +6 με τους Σμάιλαγκιτς και ΛεΝτέι (48-42). Γκραντ και Λεσόρ κράτησαν ζωντανούς τους «πράσινους» (50-49), ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ναν, που με τέσσερις σερί πόντους πέτυχε το 52-54, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με καλάθι του Μήτογλου για το 54-56. Το ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό, καθώς ένα γρήγορο 8-0… εκτόξευσε την διαφορά στους 10 πόντους (54-64). Πέντε πόντοι των Ντοζίερ και Καμπόκλο… ροκάνισαν την διαφορά στα μισά (59-64), όμως το τρίποντο του Ναν για το 59-67… πάγωσε την «Stark Arena». Δύο βολές του Αμερικανού και ένα καλάθι του Λεσόρ έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +10 (61-71 στο 35’), όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Το τρίποντο του Γκραντ έφερε το 71-78 στο 38’, όμως πέντε σερί πόντοι του Πάντερ, έφεραν την Παρτιζάν στο καλάθι (76-78). Ο Ναν αστόχησε στα 56’’, με τον Πάντερ, με ακόμα ένα καλάθι, να ισοφαρίζει σε 78-78 στα 34’’, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς ο Γκραντ αστόχησε στο σουτ της νίκης για τους «πράσινους».

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τέσσερις σερί πόντοι του Ντοζίερ και ένα καλάθι του Πάντερ για το 86-80, έφεραν σε πλεονεκτική θέση τους γηπεδούχους. Ο Άντζουσιτς, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, έφερε  τους Σέρβους… αγκαλιά με την νίκη (88-80). Ναν με τρίποντο για το 88-83 και Λεσόρ με 1/2 βολές κράτησαν… ζωντανό το «τριφύλλι», ενώ ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο στα 35’’ (88-85). Το άλει ουπ κάρφωμα του ΛεΝτέι, όμως, για το 90-85 στα 14’’ έβαλε τέλος στο ματς, με την Παρτιζάν να φτάνει στην νίκη με 92-87, με τον Παναθηναϊκό να πέφτει στο 6-5 και τους Σέρβους να ανεβαίνουν στο 5-6.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.δ), 92-87 (παρ)

Οn fire: Ασταμάτητος ο ΛεΝτέι με 23 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Κέντρικ Ναν έχει βρει ρυθμό για τα καλά, με 19 πόντους, με τον Λεσόρ να έχει 16 πόντους και τον Γκραντ 14. Για την Παρτιζάν, 16 πόντους είχε ο Ντοζίερ και 13 ο Πάντερ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για τον Παναθηναϊκό (61-71) στο 35’.

Διαιτητές: Μόγκουλκοτς, Λάτισεβς, Αλιάγκα