Άλμπα Βερολίνου - Ζαλγκίρις 64-62:Μεγάλη ανατροπή και δεύτερη νίκη για τους Βερολινέζους

Η Άλμπα επικράτησε της Ζαλγκίρις με 64-62 και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στην φετιή διοργάνωση. Στο 5-7 οι Λιθουανοί

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για τους Λιθουανούς οι οποίοι μπήκαν στον αγώνα με επιμέρους σκορ 20-4 με την Άλμπα να ισορροπεί το παιχνίδι και να φέρνει την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στο -7 (20-13). Οι Γερμανοί πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο με την βολή του Τίμαν να φέρνει το σκορ στο ημίχρονο στο 25-28.
Κάπως έτσι κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με την Ζαλγκίρις σταθερά μπροστά με μικρές διαφορές και οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 39-45.Η ομάδα του Μασκβίτις πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 9 πόντους με 2/2 βολές του Έβανς (46-55),όμως εκεί η Άλμπα έβγαλε λπαντίδραση,πείσμωσε και κυνήγησε την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 18-7 και τρίποντο του Μάτισεκ έφερε το σκορ στο 64-62 με τον Ουλάνοβας να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο και την Άλμπα να πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη της στην φετινή διοργάνωση.

Ο Τίμαν με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο MVP των νικητών, ενώ για την Ζαλγκίρις ο Γκεντράιτις είχε 15.