Ολυμπιακός – Ρεάλ Μ. 71-77: Ο Μούσα και το καθαρό μυαλό των Καστιγιάνων στο φινάλε, έκριναν την μάχη του ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης και πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, όμως έπεσε πάνω σε έναν… δαιμονισμένο Τζανάν Μούσα, που με 23 πόντους (5/7 τρίποντα), χάρισε στους Καστιγιάνους την νίκη με 77-71, μέσα στο ΣΕΦ. Στο 6-6 έπεσαν οι Πειραιώτες, στο 11-1 ανέβηκαν οι Μαδριλένοι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό με τον Κώστα Παπανικολάου, όμως η Ρεάλ απάντησε με ένα γρήγορο 0-6 για το 2-6. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Κάνααν, μόλις μετά από 3’, άλλαξαν τα πλάνα του Μπαρτζώκα, που πέρασε στο παρκέ τον Μπραζντέικις, Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν άμεσα το ματς (10-10), όμως ο Ταβάρες συνέχισε να κυριαρχεί, δίνοντας εκ νέου ένα προβάδισμα επτά πόντων στην «Βασίλισσα» (12-19).  Ένα 5-0 δια χειρός Λαρεντζάκη έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ενός σουτ (17-19), όμως οι Καστιγιάνοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-19.

Το buzzer beater τρίποντο του Γουόκαπ για το 24-25 έβαλε.. φωτιά στο ΣΕΦ, όμως ο Χεζόνια απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 24-28. Ο Κροάτης φόργουορντ συνέχισε να κρατάει μόνος του την Ρεάλ (27-30), ενώ ο Ντεκ με γκολ – φάουλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα έξι πόντων στους Καστιγιάνους (27-33). Ένα νέο σετ βολών από τον Χεζόνια έφερε την Ρεάλ στο +8 (29-37), όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι και με τρίποντο του Λαρεντζάκη μείωσε στους τρεις πόντους (34-37). Το κάρφωμα του Φαλ έφερε το ματς στον πόντο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 36-37.

Πίτερς και Παπανικολαου κράτησαν τον Ολυμπιακό στο -1 από την «Βασίλισσα», στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (41-42). Μάλιστα, τρεις βολές του Κάνααν (ο οποίος συνέχισε στο παρκέ παρά το τρίτο του φάουλ), έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 46-45. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν σκορ από το τρίποντο, με τον Καμπάτσο να πετυχαίνει το 47-48,. Κάνααν, Παπανικολάου και Λούντζης σπατάλησαν από μία βολή έκαστος, με αποτέλεσμα το (ακόμα ένα) τρίποντο του Μούσα, να φέρει το 49-53. Ο Μούσα συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 (52-57), με τον Χεζόνια να ανεβάζει το προβάδισμα της Ρεάλ στο +7 (52-59). Ο Κάνααν με τρίποντο μείωσε σε 57-61, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Με τρίποντα των Παπανικολάου και Μούσα για το 60-64, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Γουόκαπ μείωσε εκ νέου στον πόντο (63-64), ενώ ο Αμερικανός, με ένα… χορευτικό, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 65-64. Ένα μεγάλο τρίποντο του Χεζόνια έγραψε το 65-69, με την Ρεάλ να απαντά με ένα 5-0 στο ερυθρόλευκο προσπέρασμα. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες να περάσει αυτός μπροστά στο σκορ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» φοβήθηκαν το… σκιάχτρο Ταβάρες. Ο σέντερ της «Βασίλισσας» και ο Καμπάτσο έφεραν την Ρεάλ στο +5 (68-73), ο Γουόκαπ αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία, με τον Μούσα να γράφει το 68-75 στο 38’… τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Τα χρονικά περιθώρια ήταν πολύ στενά, με τον Ολυμπιακό να μην τα καταφέρνει απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης, γνωρίζοντας την ήττα με 77-71

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77

Οn fire: Ο Τζανάν Μούσα ήταν… καυτός με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Γουόκαπ με 17 πόντους και Φαλ με 10, ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για την Ρεάλ, ο Χεζόνια έκανε double – double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ταβάρες είχε 11 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για την Ρεάλ (29-37) στο 18’.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Χόρντοβ, Ρόσι