Παρτίζαν - Μονακό 89-85 : Νίκη για τους επτάψυχους Σέρβους στην παράταση

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες , η Παρτίζαν πανηγύρισε άλλη μια νίκη στην παράταση με σκορ 89-85. Οι Σέρβοι φτάσανε στο 6-6 της βαθμολογίας , ενώ για τους Μονεγάσκους αυτή ήταν η πέμπτη ήττα.

Σε χαμηλούς επιθετικά ρυθμούς ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το παιχνίδι , με τις άμυνες και την αστοχία στα περιφερειακά σουτ να κυριαρχούν και το σκορ της πρώτης περιόδου να τελειώνει 16-13 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η Μονακό αν και βρισκόταν στα μισά της περιόδου πίσω (25-23) , έκανε ένα γρήγορο 8-0 κυρίως δια χειρός Οκόμπο , πέρασε μπροστά (31-25) ,γεγονός που εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. (32-35)
Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι με όπλο τους την άμυνα και την μετουσίωσή της σε καλάθια στην επίθεση , ανέτρεψαν το επιμέρους σκηνικό και οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο τέλος της τρίτη περιόδου (51-51). Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου , οι Σέρβοι με ένα επιθετικό ξεσπασμα 8-0 ( 61-53) , πήραν αυτοί τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Μονεγάσκοι έβγαλαν αντίδραση και έφεραν στα τελευταία δυο λεπτά το ματς στα ίσα με τις προσωπικές ενέργειες του Λόιντ και του Μοτεγιούνας (66-66 , 37:41).Η Παρτίζαν πήρε το προβάδισμα με τις εύστοχες βολές του Καμπόκλο (68-66). Η Μονακό έχασε την επίθεση και ο Πάντερ με εύστοχο λει απ διεύρυνε το προβάδισμα στους 4 (70-66). Στην επόμενη επίθεση ο Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο διαμορφώνοντας το 70-69. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο και έστειλαν τον Νάναλι στις βολές που ευστόχησε και στις δυο και έγινε έτσι το 72-69. Είχαν απομείνει πέντε δευτερόλεπτα στο ρολόι με τον Τζέιμς να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει το ματς στην παράταση (72-72).
Στο έξτρα πεντάλεπτο , αν και η Μονακό πήρε το προβάδισμα (74-73) , οι πετυχημένες προσωπικές ενέργειες του Πάντερ , της έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων 82-78. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι των Μονεγάσκων τους έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (82-83) με τον Ντοζίερ να "ξελασπώνει" την ομάδα του πετυχαίνοντας τους 3 συνεχόμενους πόντους και να κάνει το σκορ 85-83. H Μονακό έχασε τις κρίσιμες επιθέσεις με τον Μοτεγιούνας και οι γηπεδούχοι με βολές εξασφάλισαν την νίκη τους με το τελικό 89-85.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Πάντερ με 25 και ο Νάναλι με 23 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους κυριαρχική εμφάνιση έκανε ο Μοτεγιούνας με 23 και ο Τζέιμς με 16 .

Τα δεκάλεπτα:16-13, 32-35,51-51, 72-72(κ.δ.),89-85