Βίρτους Μπολόνια - Μπαρτσελόνα 80-75: Με μαγική τέταρτη περίοδο πήραν μεγάλη νίκη οι Ιταλοί

Σε ένα συναρπαστικό ματς η Μπολόνια γύρισε από το -14 και επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 80-75.

Στην αρχή το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι που η Μπάρτσα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-4 για να προηγηθεί με 18-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με ένα ακόμα 10-2 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 14 (20-34) με το ημίχρονο να λήγει 33-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί διατηρούσαν διάφορες πέριξ των 8-12 πόντων ωστόσο 5 σερί πόντοι των Ιταλών στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έριξαν την διαφορά στους 5 (56-61). Η Βίρτους δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και με γρήγορο 5-0 έφερε το ματς στα ίσια (61-61) και στη συνέχεια με ένα 9-0 πέρασε μπροστά με 5 (70-65). Η ομάδα του Γκριμάου ισοφάρισε με τον Κάλινιτς,πέρασε μπροστά με τρίποντο του Σατοράνσκι (74-75),όμως με σερί 6-0 στην συνέχεια η Μπολόνια και μεγάλο τρίποντο του Λούντμπεργκ για το 79-75 έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ο Λούντμπεργκ με 21 πόντους (4/7 τρίποντα) και ο Χάκετ με 14 πόντους και 6 ασίστ ήταν οι πολυτιμότεροι,ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Ερνανγκόμεθ είχε 15 και ο Βέσελι 13 πόντους.