Mπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 80-79 : Σπουδαία νίκη για τους Βάσκους με λυτρωτή Χάουαρντ

Ο Χάουαρντ με τρίποντο χάρισε την νίκη στην ομάδα του , ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Τούρκους στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα με σκορ 80-79. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο 7-5 της βαθμολογίας , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή είναι η έκτη τους ήττα.

Aπό μια καλή περίοδο είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες. Άστοχη ήταν στην πρώτη περίοδο η Μπασκόνια με τις περισσότερες προσπάθειες να βρίσκουν σίδερο, την αστοχία της οι φιλοξενούμενοι την μετουσιώσαν σε καλάθια στην επίθεση , γεγονός που βρέθηκαν να προηγούνται με οκτώ στο τέλος της πρώτης περιόδου(10-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ενώ η Φενέρ είχε τον έλεγχο του αγώνα (25-35) , ένα επιθετικό ξέσπασμα των Βάσκων 11-0 με τον Κότσαρ και τον Χάουαρντ , πέρασαν μπροστά στο μάτς , πράγμα που το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.(38-37).

Στο δεύτερο μέρος , και οι δυο ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά , με τους γηπεδούχους  να κρατούν το προβάδισμα τους και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν  την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα και η τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με τους Βάσκους να προηγούνται για δυο (57-55). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με τέσσερις (72-68) , οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την διαφορά με τον Γκούντουριτς (76-77). Στην συνέχεια ο Κότσαρ πήγε στις βολές , ευστόχησε στην μια ισοφαρίζοντας το παιχνίδι στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα (77-77). Στην επίθεση των φιλοξενουμένων ο Ντόρσει έδωσε με ένα φλότερ εκνέου προβάδισμα για τους Τούρκους (77-79) με το ρολόι να δείχνει 11 δευτερόλεπτα για το τέλος. Στην τελευταία επίθεση , ο σταρ της ομάδας Χάουαρντ ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά την ομάδα του (80-79),με το τρίποντο κέρδισε και φάουλ , αστόχησε στην βολή με τον Γκούντουριτς να κατεβάζει το ριμπάουντ και να αστοχεί σε δικό του τρίποντο , η Μπασκόνια πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 80-79.

Πρώτος σκόρερ από τους Βάσκους , αναδείχθηκε ο Χάουαρντ με 28 πόντους , ενώ από την Φενέρ ξεχώρισε ο Χέιζ Ντέιβις με 19.

Tα δεκάλεπτα: 10-18, 38-37,57-55,80-79

Screenshot 2023 12 06 at 23 36 51 Baskonia Vitoria Gasteiz vs Fenerbahce Beko Istanbul 6 December 2023 21 30 EuroLeague