Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 85-81: Επιστροφή στις νίκες για τις «νυχτερίδες» σε ματς - θρίλερ

Τέλος στο αρνητικό σερί πέντε ηττών έβαλε η Βαλένθια, που επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 85-81 και ανέβηκε στο 6-6. Στο 4-8 έπεσαν οι Σέρβοι, οι οποίοι επέστρεψαν από το -16 του ημιχρόνου, όμως λύγισαν στο τελευταίο λεπτό.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Η Βαλένθια έβλεπε σαν… βαρέλι το καλάθι των Σέρβων, πετυχαίνοντας 25 πόντους στην πρώτη περίοδο και 31 στην δεύτερη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με προβάδισμα 16 πόντων (56-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήρθε η αντεπίθεση του Αστέρα. Με πρωτεργάτες τους Λάζιτς και Μπολομπόι, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 4-15, που έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (60-55).  Ο Ντέιβις πέτυχε το 62-55, όμως ακολούθησε ακόμα ένα 6-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, που έφερε το ματς στον πόντο (62-61). Και εκεί που ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα, η Βαλένθια έτρεξε ένα δικό της 8-0 για το 70-61, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ισπανούς μπροστά με 72-65. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα έναντι του Αστέρα (80-74 στο 36’), Τεόντοσις και Μπολομπόι έφεραν το ματς στο σουτ (81-78 στα 90’’), ενώ το τρίποντο του Νέντοβιτς στα 54’’, ισοφάρισε το ματς στους 81 πόντους. Ο Χάρπερ στα 33’’ έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά με 33-31, ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο στα 16’’, με τον Ντέιβις με 2/2 βολές να… τελειώνει το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 85-81.

Ντέιβις με 21 πόντους και Οτζελέγε με 17, ήταν οι κορυφαίοι της Βαλένθια, ενώ από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, Νέντοβιτς και Νέιπιερ είχαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-40, 72-65, 85-81