Zαλγκίρις - Μονακό 79-83 : Ο Τζέιμς το πήρε πάνω του

Aν και η Μονακό βρισκόταν πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου , κατάφερε και έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό σε μια δύσκολη έδρα , με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς που ανέβηκε στην τρίτη θέση όλων των σκόρερ στην Euroleague , με σκορ 79-83 . Οι Μονεγάσκοι βρίσκονται στο 8-5 της βαθμολογίας ενώ για τους Λιθουανούς αυτή είναι η όγδοη ήττα.

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς στο παιχνίδι , που έφτασε να προηγηθεί μέχρι και για 8 πόντους (16-8) στα μισά της περιόδου , οι Λιθουανοί ισοφάρισαν με δικό τους σερί 8-0 και ο επίλογος γράφτηκε με ένα επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενουμένων που διαμόρφωσαν το σκορ στο 19-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι Μονεγάσκοι έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων (39-29) με τον Μπλοσγκέιμ και τον Τζέιμς , την οποία την διατήρησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.(37-46)

Στο δεύτερο μέρος , οι Λιθουανοί "έσβησαν" τους Μονεγάσκους με την πιεστική τους άμυνα , την οποία την μετέτρεψαν σε καλάθια στην επίθεση με τον Σάμερ και τον Ουλανόβας και πέρασαν μπροστά στο σκορ 59-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , οι Τζέιμς και Οκόμπο ξεδίπλωσαν το επιθετικό τους ταλέντο και οδήσαν τους Μονεγάσκους στο +8 (76-68) γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Από πλευράς Λιθουανών ξεχώρισαν ο Ντίμσα με 14 πόντους , ενώ double double έκανε ο Σμιτς με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.Από πλευρά φιλοξενουμένων ηγετική εμφάνιση έκανε ο Μαικ Τζέιμς με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 37-46, 59-57, 79-83

Screenshot 2023 12 08 at 22 05 32 Zalgiris Kaunas vs AS Monaco 8 December 2023 20 00 EuroLeague