Ολυμπιακός – Μπάγερν Μ. 77-69: Η άμυνα έκανε την διαφορά

Ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο (24-8) και η συνολικά πολύ καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων», ήταν τα στοιχεία που έκαναν την διαφορά στο ματς του ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί της Μπάγερν Μονάχου με 77-69 και να ανεβαίνει στο 7-6.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, όπως δείχνει το 2-2 μετά τα πρώτα 3’ αγώνα.  Ένα 5-0 από Παπανικολάου και Γουόκαπ, έφερε τον Ολυμπιακό στο 7-2ε, ενώ το τρίποντο του Κάνααν ανέβασε το σκορ στο 10-2. Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Πίτερς, έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (13-2), με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 13-0 μετά το αρχικό 0-2 και τον Λάσο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Ο Μπούκερ σταμάτησε το σερί των «ερυθρόλευκων» (13-4), όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους Φαλ και Κάνααν έφτασε στο 18-4, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες στο +16 (24-8).

Με τον Μιλουτίνοβ να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα, (26-10), ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 31-14 έφερε το +17 για τους «ερυθρόλευκους», ενώ ο ίδιος, με 1/2 βολές, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +20 (36-16). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, δια χειρός Φαλ, έφερε το 39-18, με την Μπάγερν να απαντά με δύο γρήγορα τρίποντα για το 39-24. Με δυο βολές του Μπούκερ, οι Βαυαροί μείωσαν ακόμα περισσότερο (39-26), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-29 υπέρ των Πειραιωτών.

Με τρίποντο του Παπανικολάου και δύο βολές του Πίτερς για το 46-29, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΣΕΦ. Ο Αμερικανός φόργουρντ, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ανέβασε το σερί στο 7-0 (48-29), όμως και πάλι οι Βαυαροί απάντησαν με δύο τρίποντα των Γουάιλερ Μπαμπ και Έντουαρντς για το 48-35. Ο Χάρις…ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά (48-37), ενώ το λέι απ του Έντουαρντς για το 48-39, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ, με την Μπάγερν να τρέχει ένα σερί 10-0.  Ο Κάνααν έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων (50-39), ενώ ένα 4-0 δια χειρός Μιλουτινοβ έφερε τον Ολυμπιακό στο +13 (54-41), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-44, μετά από τρίποντο του Γουάιλερ – Μπαμπ.

Με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 57-44, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, για να αναλάβει δράση ο Πίτερς, που με νέο τρίποντο, έστειλε την διαφορά στο +14 60-46). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο με ταμπλό (!) το οποίο πανηγύρισε με την χαρακτηριστική κίνηση της κόμπρας, πέτυχε το 64-49, ενώ ο Γουόκαπ με γκολ – φάουλ πέτυχε το 67-52 για τον Ολυμπιακό, που συνέχιζε χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, που αποχώρησε από το ματς κουτσαίνοντας. Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, αυτή τη φορά από τον Πίτερς, για το 70-55 στο 35’, ουσιαστικά έριξε… νοκ άουτ την Μπάγερν, παρά την φιλότιμη προσπάθεια των σκληροτράχηλων φιλοξενούμενων να επιστρέψουν στο ματς (73-66 στα 72’’). Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 77-69, που τον φέρνει στο 7-6, με την Μπάγερν να πέφτει στο 6-7.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

Οn fire: Πίτερς και Γουόκαπ είχαν από 14 πόντους έκαστος

Ξεχώρισαν: 13 πόντους πέτυχε ο Λαρεντζάκης και 12 ο Μιλουτίνοβ, ενώ από πλευράς Μπάγερν, ο Έντουαρντς είχε 11 πόντους και ο Φρανσίσκο 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Ολυμπιακό (39-18 στο 18’.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Αλιάγα, Ντραγκόγεβιτς