Βίρτους Μπολόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-90: Κατοστάρα με φανταστικό Σενγκέλια για τους Ιταλούς

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μακάμπι με 100-90 και έφτασε τις 9 νίκες σε 13 αναμετρήσεις, ρίχνοντας την ομάδα του Όντεντ Κάτας στο 7-6.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές προβαδίσματος και το σκορ στα δέκα λεπτά ήταν 28-29. Η εικόνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι αυτή της Μακάμπι με 6 πόντους (28-34) με τρίποντο του Ράφι Μένκο. Το ημίχρονο έληξε στην απόλυτη ισορροπία του 49-49 με δίποντο του Λορέντζο Μπράουν.
Στο δεύτερο μισό η Βίρτους ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με 71-61 με εύστοχο τρίποντο του Μάρκο Μπελινέλι αλλά και 76-65 με τρίποντο του Σμιθ με την περίοδο να λήγει 78-72. Η ομάδα του Μπάνκι προηγήθηκε ξανά με 10 (84-74) αλλά οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 86-83 με καλάθι του Μπράουν. Ο Σενγκέλια ανέβασε την διαφορά στους 8 (95-87) και οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω επικρατώντας με 100-90.

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν σε μεγάλο βράδυ με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μπελινέλι είχε 22 με 4/8 τρίποντα. Για τους ηττημένους ο Μπράουν είχε 26 και ο Μπάλντγουιν 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:28-29,49-49,78-72,100-90