Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 89-81 : "Γύρισαν" από το -12 του ημιχρόνου και πανηγύρισαν την νίκη

Την έδρα της για ακόμα μια φορά υπερασπίστηκε η Μπαρτσελόνα που νίκησε την Φενέρμπαχτσε με σκορ 89-81 , ενώ βρισκόρταν και με 12 πίσω στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι φτάσανε έτσι στο 10-3 της βαθμολογίας ενώ για τους Τούρκους αυτή είναι η όγδοη ήττα.

Κοντά κοντά στο σκορ ήταν στην αρχή του παιχνιδιού οι δυο ομάδες με την Μπαρτσελόνα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 16-12 , με τους Τούρκους να ξεσπούν με ένα σερί 7-0 , το σκορ έγινε 16-19 με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την επιθετική πολυφωνία και τον βομβαρδισμό τριπόντων , σημείωσαν 31 (!) πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησαν το χάντικαπ στους 12 στο τέλος του ημιχρόνου (38-50).

Στο δεύτερο μέρος , οι Καταλανοί αντέδρασαν , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , τις οποίες μετέτρεψαν σε καλάθια με τους Πάρκερ , Ερναγκόμεθ και Λαπροβίτολα και μείωσαν την διαφορά στο πόντο (63-64) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , οι γηπεδούχοι με 6 συνεχόμενους πόντους του Λαπροβίτολα πήραν προβάδισμα πέντε πόντων 69-64, κράτησαν την διαφορά αυτή μέχρι και το τέλος χωρίς να απειληθούν, ήταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 89-81

Τα δεκάλεπτα : 16-19,38-50,63-64,89-81

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Ερναγκόμεθ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους πληθωρική εμφάνιση έκανε ο Χέιζ Ντέιβις με 18.