Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 81-89: Ο Γκριγκόνις τον… γλίτωσε από τα χειρότερα

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα ένα παιχνίδι… έπαιξε με την φωτιά, καθώς είδε την Βιλερμπάν να επιστρέφει από το -16 (25-41), να ισοφαρίζει σε 69-69, όμως κάπου εκεί, αρχικά ο Γκριγκόνις με δύο καθοριστικά τρίποντα και εν συνεχεία οι Μήτογλου και Σλούκας με ένα 5-0, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την μεριά του «τριφυλλιού», που έφτασε στην νίκη με 89-81.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ναν έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (14-17), η Βιλερμπάν απάντησε με ένα 5-0 για το 19-17, όμως Σλούκας και Ναν, με ένα δικό τους 5-0, πέτυχαν το 19-22, με τους «πράσινους» να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-21. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ένα 6-0 δια χειρός Λεσόρ και Ναν, έγραψε το 21-30. Ο Ντε Κολό έσπασε το «πράσινο» σερί (23-30), όμως το τρίποντο του Γκριγκόνις έφερε για πρώτη φορά το +10 για την ομάδα του (23-33). Ακόμα ένα τρίποντο του Χουάντσο, που επέστρεψε μετά από πολύ καιρό  στην δράση, έφερε το 25-36, ενώ νέο τρίποντο του Ναν εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (25-39). Ο Λεσόρ ανέβασε την διαφορά στο +16 για τους «πράσινους» (25-41), όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο της περιόδου, η ASVEL αντέδρασε, έριξε αμέσως την διαφορά στην μέση (34-42), με τον Φαλ να μειώνει σε 36-42, προτού ο Βιλντόσα με τρίποντο διαμορφώσει το 36-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Ο Ναν συνέχισε να… πυροβολεί από τα 6.75 και με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ( 38-48), με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (42-54). Οι Γάλλοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με ένα επιμέρους 7-2 έριξαν την διαφορά στους επτά πόντους (49-56), ενώ δύο βολές του Λάιτι για το 51-56, ήχησαν… συναγερμό στο στρατόπεδο των «πράσινων». Ένα 8-0 με δύο τρίποντα των Μήτογλου και Σλούκα και ένα καλάθι του Λεσόρ, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +11 (53-64), όμως η Βιλερμπάν τελείωσε το δεκάλεπτο με ένα 6-0 για το 60-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Τέσσερις πόντοι του Εγκμπούνου έφεραν την ASVEL σε απόσταση ενός σουτ (65-67), ενώ ο Τζάκσον, με καλάθι που σημείωσε, ισοφάρισε στους 69 πόντους. Δύο μεγάλα τρίποντα του Γκριγκόνις έφεραν  και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +5 (74-79), για να έρθει ακόμα ένα 50 δια χειρός Μήτογλου και Σλούκα, να… τελειώσει το ματς (76-84). Έτσι, με την νίκη του με 89-81, ο Παναθηναϊκός βάζει τέλος στο αρνητικό σερί τριών αγώνων και ανεβαίνει στο 7-7, με την Βιλερμπάν να… βουλιάζει ακόμα περισσότερο, με ρεκόρ 2-12.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89

Οn fire: 19 πόντους με 5/9 τρίποντα σημείωσε ο Γκριγκόνις.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικοί οι «διπλοί» Σλούκας και Μήτογλου, ο πρώτος με 18 πόντους και 12 ασίστ και ο δεύτερος με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Βιλερμπάν, ο Λουβαβού – Καμπαρό είχε 17 πόντους, ο Φαλ 13 και ο Λοβέρν 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (25-41) στο 16’.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πατέρνικο, Μπαένα