Άλμπα Β. - Φενέρμπαχτσε 82-91 : Συνεχίζουν το χαβά τους οι Τούρκοι

Συνεχίζουν σε beast mode οι Τούρκοι οι οποίοι άλωσαν και στο Βερολίνο , επικρατώντας της Άλμπα με σκορ 91-82. Η Τούρκοι βρίσκονται στο 9-7 , ενώ οι Γερμανοί στην προ-τελευταία θέση με ρεκόρ 3-13.

Παραγωγικές ήταν οι δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού . Η Άλμπα με τις τρίποντες βόμβες του Μπράουν και του Τόμας  και από την άλλη τα καλάθια του Γουίλμπεκιν και του Μαντάρ το σκορ έληξε 26-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο , οι ομάδες πήγαιναν κοντά κοντά στο σκορ , χωρίς καμία να ξεφύγει της άλλης στο σκορ. Η Φενέρ ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. (47-51).

Στο δεύτερο μέρος , οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές , γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 12-21. Η ομάδα του Σάρας έπαιξε πολύ επιθετική άμυνα με αποτέλεσμα να οι Γερμανοί να κάνουν πολλά συνεχόμενα λάθη. Τις άμυνες τις μετουσίωσαν σε καλάθια στην επίθεση και έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ (59-72) , με την τελευταία περίοδο να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Τούρκους να ελέγχουν το προβάδισμά τους χωρίς να επιτρέψουν στους Γερμανούς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι .

Πρώτος σκόρε της Άλμπα ήταν ο Στέρλινγκ Μπράουν με 15 πόντους , ενώ από πλευράς Φενέρ ο Γουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 15. Ο Καλάθης μπορεί να μην σκόραρε αρκετά (4 πόντους ) είχε όμως 13(!) ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα:26-24,47-51,59-72,82-91

Screenshot 2023 12 22 at 23 14 21 ALBA Berlin vs Fenerbahce Beko Istanbul 22 December 2023 21 15 EuroLeague