Ολυμπιακός – Αρμάνι 79-74: Στα δύσκολα… καθάρισε ο Φαλ

Ο Ολυμπιακός είδε ένα παιχνίδι που έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα στο 32’ (68-55) να γίνεται θρίλερ (74-74 στο 37’), όμως κάπου εκεί… καθάρισε ο Φαλ. Αρχικ, έδωσε την ασίστ για το μεγάλο τρίποντο του Γκος για το 77-74, με τον Γάλλο σέντερ να κόβει εμφατικά το τρίποντο του Μπορτολάνι και στην συνέχεια να δίνει ασίστ «πάρε – βάλε» στον Πίτερς για το 79-74, με τον Ολυμπιακό, με την νίκη του αυτή, να ξεκινά ιδανικά την διπλή «διαβολοβδομάδα», ανεβαίνοντας στο 10-8.

Με τον Φόγκτμαν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με ένα εντυπωσιακό 10-0 δια χειρός Γουόκαπ και Φαλ για το 10-2, που ανάγκασε τον Μεσίνα σε ένα γρήγορο τάιμ άουτ. Ο Χάινς έσπασε το σερί των Πειραιωτών (10-4), με τον Μέλι να μειώνει σε 15-11, ενώ το τρίποντο του Τονούτ έφερε την Αρμάνι σε απόσταση βολής (16-14). Ο Φλακαντόρι ισοφάρισε σε 16-16, με το δεκάλεπτο, μάλιστα, να ολοκληρώνεται με τους Ιταλούς μπροστά με 19-18, χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Τονούτ, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 3-12.

Με ένα καλάθι και δύο σπουδαίες άμυνες του Λαρεντζάκη, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ.Ο «Mr Lary» βρήκε εντυπωσιακά τον Γκος για το 24-21, όμως και πάλι οι Ιταλοί, με ένα 5-0 πέρασαν μπροστά με 26-24. Ο Λαρεντζάκης συνέχισε σε… ημιάγρια κατάσταση σε επίθεση και άμυνα και με ένα τρίποντο από το… σπίτι του πέτυχε το 27-26, ενώ στην συνέχεια, Μιλουτίνοβ και Πετρούσεβ… κατάπιαν τον Πόιθρες, με τον Σέρβο σέντερ να γράφει το 29-26 και τον Μεσίνα να καλεί σε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ακόμα ένα τρίποντο του ασταμάτητου Λαρεντζάκη έφερε το 34-28, όμως ο Φλακαντόρι με γκολ – φάουλ μείωσε σε 34-31. Κάνααν και ΜακΚίσικ έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στους Πειραιώτες (40-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 40-35.

Ένα 5-0 από τους Πίτερς και Φαλ για το 45-35, έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Κάνααν, με δύσκολο λέι απ, έγραψε το 49-37, ενώ το τρίποντο του Γκος ανέβασε την διαφορά στο +13 (54-41). Ο Φλακαντόρι συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια, μειώνοντας σε 56-46, όμως ο Πίτερς απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 59-46. Ένα σετ βολών του Φαλ έστειλε την διαφορά στο +15 (61-46), με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με προβάδισμα 13 πόντων (63-50).

Με τρίποντο του Μπορτολάνι για το 63-53 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Πίτερς με ένα απίστευτο φόλοου κάρφωμα πέτυχε το 65-53, με τον Αμερικανό με τρίποντο να κρατά την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας (68-55). Το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με τους Πόιθρες και Χάινς να μειώνουν σε 70-61, ενώ ο Φλακαντόρι έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (70-64). Ακόμα ένα τρίποντο, από τον Τονούτ, έφερε το 72-67, με τον Φλακαντόρι, με νέο τρίποντο να γράφει το 74-70. Πλέον, το παιχνίδι, από το… πουθενά είχε γίνει θρίλερ, με τον Νέιπιερ, με 2/2 βολές να φέρνει την ομάδα του σε απόσταση βολής (74-72). Ακόμα ένα λέι απ του Νέιπιερ, έφερε το ματς στα ίσα (74-74), με τους Ιταλούς να τρέχουν ένα επιμέρους 6-19. Ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα μεγάλο καλάθι και το βρήκε με τρίποντο του Γκος για το 77-74, μετά από ασίστ του Φαλ, για να έρθει ένα εμφατικό κόψιμο του Γάλλου σέντερ σε τρίποντο του Μπορτολάνι. Ο Φαλ ήταν ο δημιουργός και του καλαθιού του Πίτερς για το 79-74, ο Νέιπιερ αστόχησε σε τρίποντο στα 45’’, με τον Ολυμπιακό να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε, ανεβαίνοντας στο 10-8, έναντι 7-1 των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

Οn fire: Ο Πίτερς σταμάτησε στους 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: Ο Μιλουτίνοβ είχε 13 πόντους και ο Φαλ 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Για την Αρμάνι, Φλακαντόρι και Νέιπιερ είχαν από 14 έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 (63-48) στο 29’

Διαιτητές:  Λοτερμόζερ, Πουκλ, Καρντούμ