Β. Μπολόνια - Μπάγερν 85-83: Αρνούνται να χάσουν οι Ιταλοί

Για ακόμη μία φορά η Μπολόνια βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 85-83 επί της Μπάγερν Μονάχου

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα και σε υψηλό ρυθμό με την Μπάγερν να προηγείται με 19-24 με 2/2 βολές του Φρανσίσκο και τον Παγιόλα με τρίποντο να γράφει το 22-24 της πρώτης περιόδου.Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο,με τους Βαυαρούς να παίρνουν μια διαφορά και πάλι στο τέλος της περιόδου με 39-46,με το ημίχρονο να λήγει 42-46 με τρίποντο του Ακίλε Πολονάρα.

Στο ίδιο τέμπο, η Βίρτους αδυνατούσε να προσπεράσει στο σκορ και μάλιστα η ομάδα του Λάσο προηγήθηκε με 9 με καλάθι και φάουλ του Σιλβέν Φρανσίσκο (63-69) πριν το καλάθι του Μπελινέλι για το 65-69 του τρίτου δεκαλέπτου. Όμως,οι Ιταλοί ήταν δεδομένο ότι θα πιέσουν στην τέταρτη περίοδο και πράγματι αυτό έγινε,καθώς το 68-74 μετατράπηκε σε 83-79 με βολές του Μπελινέλι. Η Μπάγερν μείωσε με τον Μπόνγκα σε 83-81 αλλά οι κακές επιλογές στο τέλος της στοίχισαν και την οδήγησαν στην ήττα με 85-83.

Ο Τόκο Σενγκέλια με 18 πόντους και ο Μάρκο Μπελινέλι με 16 ήταν οι πολυτιμότεροι της Βίρτους,ενώ για τους ηττημένους ο Έντουαρντς είχε 22 και ο Ιμπάκα 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:22-24,42-46,65-69,85-83