Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73: Ο Μονέκε το γύρισε, ο ΜάκΙνταϊρ το… τελείωσε

Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι της «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», με τον Παναθηναϊκό να φτάνει μέχρι το +17 (31-48), τον συγκλονιστικό Μονέκε, όμως, να παίρνει την Μπασκόνια στις πλάτες του και τον Κόντι Μίλερ Μάκϊνταϊρ, όπως έκανε και στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, να… εκτελεί στο φινάλε τους «πράσινους», χαρίζοντας στους Βάσκους την νίκη με 75-73. Στο 10-8 βρίσκονται, πλέον και οι δύο ομάδες.

Με όπλο την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός έγινε… αφεντικό του αγώνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα», αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα (26-37). Στο πρώτο δεκάλεπτο τα καλάθια ήτα… μετρημένα, με τον Γκριγκόνις να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 9-7, την Μπασκόνια να απαντά με ένα 6-0 για το 13-9, προτού ο Ναν με τρίποντο γράψει το 13-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός… ξεμπούκωσε. Διατήρησε την αμυντική του συνέπεια στα ίδια επίπεδα, δεχόμενος και πάλι 13 πόντους, επιθετικά όμως βρήκε ρυθμό, μετατρέποντας το εις βάρος του 22-17 σε 26-37, χάρη σε ένα εντυπωσιακό 4-20, με τον Ναν να μετρά ήδη 13 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Το γκολ – φάουλ του Αντετοκούνμπο, για το 28-42, έφερε το «τριφύλλι» στο +14, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, για να έρθουν οι Ναν και Γκριγκόνις να… εκτοξεύσουν την διαφορά στο +17 (31-48). Η Μπασκόνια αντέδρασε και με ένα 12-0 μέσα σε 3’ έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (43-48), ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 43-51, όμως η αντεπίθεση της Μπασκόνια συνεχίστηκε, με τον Σεντεκέρσκις να μειώνει στους τέσσερις (48-52) και τον Μονέκε να διαμορφώνει το 50-53 του δεκαλέπτου, με τους Βάσκους να τρέχουν ένα 19-5 από την στιγμή που βρέθηκαν στο -17. Ακόμα ένα καλάθι του Μονέκε, για το 52-63, έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση… αναπνοής, όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άψογη, καθώς πέντε πόντοι του Ναν και τρεις του Σλούκα, έφεραν τους «πράσινους» και πάλι στο +9 (52-61). Ο Μονέκε συνέχισε να σηκώνει την Μπασκόνια στις πλάτες του και με δικούς του οκτώ  πόντους, έφερε το ματς στα ίσα (63-63). Ένα μεγάλο τρίποντο του Γκραντ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (63-66), όμως ο Μονέκε είχε… πάρει φωτιά και με 3/3 βολές ισοφάρισε εκ νέου στους 66 πόντους. Ακόμα ένα τρίποντο του Ναν έγραψε το 66-69, ενώ και ο Σλούκας, με νέο τρίποντο, πέτυχε το 68-72. Ο Κοστέλο μείωσε σε 69-72, ενώ ο Χάουαρντ με 1/2 βολές πέτυχε το 70-72. Ο Ναν αστόχησε σε σουτ, όμως το κλέψιμο του Σλούκα πάνω στον Κοστέλο φέρνει το αντιαθλητικό από πλευράς Μπασκόνια. Ο Σλούκας με 1/2 βολές πέτυχε το 70-73, ο Μονέκε έκοψε τον Ναν, με τον Μονέκε με νέο τρίποντο να ισοφαρίζει σε 73-73. Ο Ναν αστόχησε δύο φορές σε τρίποντο, με την Μπασκόνια να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα και τον Κόντι Μίλερ Μάκϊνταϊρ, όπως και στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, έτσι και κόντρα στον Παναθηναϊκό, να παίρνει το τελευταίο σουτ και να ευστοχεί στα 0’’9’’’ για το 75-73, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73

Οn fire: Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Μονέκε με 20 πόντους (τους 13 στην τελευταία περίοδο) και 13 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 25 πόντους είχε ο «καυτός» Ναν, που αστόχησε, όμως, στα δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε, που θα… κλείδωναν την νίκη για τον Παναθηναϊκό. Από 11 πόντους είχαν Σλούκας και Γκριγκόνις, ενώ για την Μπασκόνια, ο Κοστέλο είχε 11 πόντους, ενώ ο ήρωας Μάκϊνταϊρ 10, όσους σημείωσε και ο Σεντεκέρσκις.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Παναθηναϊκό (31-48) στο 25’

Διαιτητές:  Πατέρνικο, Πάντερ, Τεπερνιέ