Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Κάνααν και ΜακΚίσικ… σφράγισαν την «κόκκινη διαβολοβδομάδα» στο θρίλερ του ΣΕΦ

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό, που σε ένα παιχνίδι που… έσπαγε καρδιές, επικράτησε της Μονακό με 75-73, έκανε το 2Χ2 στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» του 2024, ανεβαίνοντας στο 11-8, με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του. Καθοριστικός ο Κάνααν με 16 πόντους και χέρι – αλφάδι στο φινάλε της αναμέτρησης.  Μεγάλο τρίποντο ο ΜακΚίσικ στα 22'' για το +3 (72-69).

Οι δύο ομάδες έδωσαν βάση στην άμυνα τους, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπως δείχνει το 4-4 μετά από ισάριθμα λεπτά αγώνα. Το τρίποντο του Ντιαλό έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Μονακό με 11-8, με τον Μπράουν να πετυχαίνει το 13-8. Συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στους Μονεγάσκους να ξεφύγουν με οκτώ πόντους (13-21), ο Γουόκαπ με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 15-21, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 17-21, μετά από λέι απ του Κάνααν, καθώς το τρίποντο του Τζέιμς στην εκπνοή ήταν εκπρόθεσμο.

Το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 20-21, ανέβασε το σερί στο 7-0 και έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε… απόσταση αναπνοής. Ο Μιλουτίνοβ με κάρφωμα ισοφάρισε στους 24 πόντους, ενώ ακόμα ένα κάρφωμα, του… αγριεμένου ΜακΚίσικ, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (28-26). Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια, με τον Κέμπα Γουόκερ να πετυχαίνει το 28-31, ο Τζέιμς με ένα από τα σουτ – σπεσιαλιτέ του, κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +3 (32-35), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μονακό μπροστά με 36-34.

Το τρίποντο του Γουόκαπ για το 39-38, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Το γκολ – φάουλ του Μπράουν έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων στην Μονακό (42-45), ενώ ο Μοτεγιούνας έφερε την ομάδα του στο +5 (42-47). Ο σέντερ των Μονεγάσκων, με τρίποντο, έδωσε… αέρα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (48-54), όμως το πρώτο τρίποντο του Κάνααν στο ματς, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε απόσταση ενός σουτ (54-56), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 56-58.

Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακό χρειάστηκε σχεδόν 3’ για να πετύχει το πρώτο του καλάθι, με τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 59-62, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Πίτερς, για το 62-62. Το τρίποντο του Κάνααν για το 67-66 έβαλε…φωτιά στο ΣΕΦ, με τον ΜακΚίσικ, με νέο τρίποντο στα 22’’ για το 72-69 να… γκρεμίζει το κλειστό. Στα 16’’ ο Πίτερς έκανε φαουλ στον Οκόμπο, που αστόχησε στην πρώτη βολή και ευστόχησε στην δεύτερη για το 72-70. Στα 13’’ ήταν η σειρά του Κάνααν να στηθεί στην… γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Αμερικανό να έχει 2/2 για το 74-70. Ο Τζέιμς με τρίποντο στα 6’’ έφερε το ματς στον πόντο (74-73), με τον Πίτερς να κερδίζει βολές στα 3,5’’. Ο Αμερικανός αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στην δεύτερη για το 75-73, ο Τζέιμς αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια τεράστια νίκη με 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

Οn fire: Ο Κάνααν τελείωσε το ματς με 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Πίτερς και 13 ο ΜακΚίσικ, ανάμεσα τους το μεγάλο τρίποντο για το +3 στα 22’’, ενώ ο Γουόκαπ πλησίασε το triple double με εννιά πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και επτά ασίστ. Για την Μονακό, 14 πόντους είχε ο Τζαιτέ και 10 ο Τζέιμς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για την Μονακό (13-21) στο 9’

Διαιτητές: Λάτισεβς, Πεεράντι, Ρόσι