Βιλερμπάν - Ζάλγκιρις 93-79 : Με υπογραφή Καμπαρό οι Γάλλοι επέστρεψαν στις νίκες

Σπουδαία νίκη πήρε η Βιλερμπάν επιβάλλοντας από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό της επικρατώντας των Λιθουανών με σκορ 93-79. Οι Γάλλοι βρίσκονται έτσι στο 3-16 ενώ για τους Λιθουανούς αυτή είναι η 13η ήττα.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Βιλερμπάν , η οποία με τον Γιουσούφα Φαλ να κάνει πάρτυ στο αντίπαλο ζωγραφιστό , έχτισε μια διαφορά πάνω των 10 πόντων από την αρχή (23-12) με τους Λιθουανούς με ένα γρήγορο 5 -0 να ρίχνουν την διαφορά (23-17). Στην δεύτερη περίοδο ένα 7- 0 των Λιθουανών τους έφτασε σε απόσταση αναπνοής (25-24) με τους Γάλλους στα τελευταία 3 λεπτά να κάνουν ένα ξέσπασμα 10 -2 ( 46-37) και να αυξάνουν και πάλι την διαφορά (51-43 , σκορ ημιχρόνου).

Στο δεύτερο μέρος , ένα επιθετικό ξέσπασμα των Γάλλων στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα με 9-0 , αύξησε την διαφορά του αγώνα στους 18 πόντους με τους Λιθουανούς να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν και με 5 πόντους στο τέλος έριξαν την διαφορά στους 13 (72-59). Στην τελευταία περίοδο, ένα σερί 7-0  των Γαλλων με τον Σκοτ και τον Καχούντι αύξησαν το χάντικαπ και πάλι στοςυ 18 (82-64) , οι Λιθουανοί με δικό τους 9-0 με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Σμιτς , του Ντίμσα και του Μάνεκ , έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (82-73), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω , η Βιλερμπάν έριξε στο καναβάτσο την Ζάλγκιρις με σκορ 93-79.

Από μεριάς γηπεδούχων ξεχώρισαν ο Καμπαρό με 27 πόντους , ενώ ο Λι και ο Φαλ είχαν από 22 πόντους έκαστος , ενώ για τους φιλοξεμούμενους ο Έβανς είχε 21 πόντους  με 5 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα:23-17,51-43,72-59,93-79

Screenshot 2024 01 04 at 23 18 20 LDLC ASVEL Villeurbanne vs Zalgiris Kaunas 4 January 2024 21 00 EuroLeague