Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: Το πάλεψε αλλά λύγισε στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε… επτάψυχος στην Βαρκελώνη, επιστρέφοντας δύο φορές από διψήφιες εις βάρος του διαφορές… κλείδωσε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως στο τέλος έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες και τιμωρήθηκε στο φινάλε, όταν δέχτηκε πέντε πόντους σε 8’’, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 86-78.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με κάρφωμα του Φαλ, όμως η Μπαρτσελόνα, με όπλο το τρίποντο, απάντησε με ένα 10-3 για το γρήγορο 10-5. Ακόμα ένα τρίποντο του Τζαμπάρι Πάρκερ ανέβασε το σκορ στο 13-7, ενώ το νέο τρίποντο του Αμερικανού για το 16-7, ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Το καλάθι του Βέσελι για το 18-7 έφερε για πρώτη φορά την Μπάρτσα σε διψήφιο προβάδισμα, ο Γουόκαπ με τρίποντο για το 18-10 έσπασε το σερί των Καταλανών, ενώ το γκολ – φάουλ του Κάνααν έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (23-17). Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Πίτερς, έφερε τον Ολυμπιακό μετά από ώρα σε απόσταση βολής (23-20), ο Ερνανγκόμεθ έσπασε το σερί, για το 25-20, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Καταλανούς μπροστά με 27-20.

Το φόλοου του Μιλουτίνοβ για το 29-24, μείωσε την διαφορά στους πέντε, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η τρίποντη βόμβα του Λαρεντζάκη μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-29),  ενώ ο Γκος κατέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά (36-33). Το τρίποντο του Μπραζντέικις έγραψε το 38-36, ενώ το γκολ – φάουλ του Λιθουανού έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 41-40, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 44-41, μετά από τρίποντο του Πάρα.

Το τρίποντο του Σατοράνσκι και το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Πάρκερ, έδωσε γρήγορα προβάδισμα έξι πόντων στην Μπαρτσελόνα (49-43). Οι Καταλανοί συνέχισαν να βλέπουν σαν… βαρέλι το καλάθι, με το τρίποντο του Μπριθουένα για το +9 (54-45) να αναγκάζει τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το 9ο γήπεδο (σε 19 προσπάθειες) των γηπεδούχων, έφερε και πάλι την Μπαρτσελόνα στο +11 (58-47), όμως Φαλ και Γουόκαπ έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0, που έριξε και πάλι την διαφορά στους έξι πόντους (58-53). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν αποκτήσει ρυθμό, με τον Πάρκερ να δίνει και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (64-52). Νέο τρίποντο του Κάλινιτς για το 67-54, έφερε τους Καταλανούς για πρώτη φορά στο +13, ενώ ο Ερνανγκόμεθ από την γωνία πέτυχε το 69-54.  Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με πέντε γρήγορους πόντους (Πίτερς, ΜακΚίσικ), μείωσε σε 69-59, όμως η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 75-63.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα 7-2 για το 77-70, ενώ 2/2 βολές του ΜακΚίσικ έριξαν την διαφορά στους πέντε (77-72). Ο Πάρκερ έδωσε… ανάσα στην Μπαρτσελόνα (79-73), όμως η βολή του Κάνααν, μετά την τεχνική ποινή στον Βέσελι (αποβλήθηκε με πέντε φάουλ) μείωσε σε 79-76.. Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να μειώσουν ακόμα περισσότερο, με τον Ερνανγκόμεθ με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 81-76. Ο Κάνααν με λέι απ μείωσε σε 81-78, το τρίποντο του Πίτερς για την ισοφάριση βρήκε σίδερο, για να έρθει η φάση στα 40’’ που… καταδίκασε τους «ερυθρόλευκους», καθώς αμέσως μετά το καλάθι του Κάλινιτς (83-78) χρεώθηκε με φάουλ ο Κάνααν, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Σατοράνσκι για το τελικό 86-78, που φέρνει την Μπαρτσελόνα στο 14-6 και τον Ολυμπιακό στο 11-9.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

Οn fire: Ο Πάρκερ με 21 πόντους πραγματοποίησε το κορυφαίο του παιχνίδι στην Euroleague.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Ερνανγκόμεθ, ενώ για τον Ολυμπιακό, ο Πίτερς σταμάτησε στους 22 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την Μπαρτσελόνα (69-54’)  στο 28’

Διαιτητές:  Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Ζαμοΐσκι.