Ρεάλ Μ. - Βαλένθια 96-86: Άλλη μια παράταση,άλλη μια νίκη για τους Καστιγιάνους

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Βαλένθια με 96-86 στον ισπανικό εμφύλιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν απροσδόκητα καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 21-11 με καλάθι του Ινγκλς, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 16-24. Η Βαλένθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 (18-30). Η Ρεάλ όμως επέστρεψε και με 2 βολές του Ταβάρες μείωσε στους 3 (35-38) πριν το 35-40 του πρώτου ημιχρόνου με καλάθι του Πραντίγια.

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ γύρισε το παιχνίδι και είχε αυτή το προβάδισμα που έφτασε έως και τους 5 πόντους με μια βολή του Φάκου Καμπάτσο (58-53). Ο Πουέρτο έκανε το 58-55 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο. Εκεί η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 15-6 βρέθηκε στο +6 (64-70). Ακολούθησε ένα 6-0 της Ρεάλ για την ισοπαλία στους 70. Το καλάθι του Τζόουνς έδωσε αέρα 3 πόντων στους φιλοξενούμενους (72-75),όμως Τσάτσο και Γιούλ έφεραν ξανά μπροστά την ομάδα τους με 77-75. Ο Ινγκλς με ένα mid range jumper ισοφάρισε σε 77-77,αλλά ο Καμπάτσο με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 80-77. Ο Ντέιβις έχασε το τρίποντο ισοφάρισης,ο Ταβάρες έχασε και αυτός τριπλή (!!!) ευκαιρία να σκοράρει και ο Τζόουνς με 2/2 βολές μείωσε σε 80-79 με 4,3" να απομένουν. Οι 2 βολές του Χεζόνια έφεραν το σκορ στο 82-79 με 3,1" για την τελευταία επίθεση της Βαλένθια,στην οποία ο Χάρπερ ευστόχησε σε τεράστιο τρίποντο ισοφάρισης με ταμπλό μπροστά στον Ταβάρες (82-82).

Στην παράταση οι "νυχτερίδες" ξέμειναν από δυνάμεις και επιθετικές λύσεις και μοιραία ηττήθηκαν με 96-86.

Τα δεκάλεπτα:16-24,35-40,58-55,82-82,92-86

Για τους νικητές ο Καμπάτσο πέτυχε 19 πόντους,ενώ ο Ταβάρες πέτυχε double double με 18 πόντους και 19 (!) ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Ντέιβις είχε 19 πόντους και ο Τζόουνς 17.