Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 84-71: Ασταμάτητος

Ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό στον Παναθηναϊκό για να λυγίσει την αντίσταση της Παρτιζάν με 84-71, να φτάσει στο 14-8 με την τέταρτη σερί νίκη του (και όγδοη στις εννιά τελευταίες αγωνιστικές) και να περιμένει με το ηθικό στα ύψη τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της Δευτέρας (22/1, 20:15).

Μάχη σώμα με σώμα είχαμε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 12-7, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά με ένα 8-0 και με τρίποντο του Ναν να πετυχαίνει το 15-12, με το «τριφύλλι» να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-16. Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο – πόντο μέχρι το 15’ (28-29). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 6-0 για το 34-29, με τους Γκριγκόνις και Ναν να φέρνουν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +9 στο 17’ (40-31). Η Παρτιζάν, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία της και με ένα 7-0 στα τελευταία 1’46’’ μετέτρεψε το 42-33 σε 42-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, πέντε πόντοι του Νάναλι, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 45-44. Ο Παναθηναϊκός πέρασε εκ νέου μπροστά με 53-51, Ντοζίερ και Άντζουσιτς έγραψαν το 54-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 58 πόντους. Με ένα γρήγορο 6-0 για το 64-58 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος στο ΟΑΚΑ. Ο Λεσόρ κράτησε τους γηπεδούχους στο +6 (66-60), ενώ το τρίποντο του Σλούκα για το 69-62, έδωσε πολύτιμο… αέρα επτά πόντων στην ομάδα του. Ο Νάναλι μείωσε σε 73-66, όμως Μήτογλου και Λεσόρ έφεραν και πάλι την ομάδα τους στο +9 (77-68). Τα χρονικά περιθώρια ήταν πολύ στενά για τους Σέρβους, με τον Παναθηναϊκό να μην δίνει δικαίωμα στην Παρτιζάν, να πετυχαίνει το 82-71 με γκολ – φάουλ του Γκραντ και να φτάνει στην νίκη με 84-71, την τέταρτη συνεχόμενη και όγδοη στις εννιά τελευταίες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

Οn fire: Ο Ναν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικοί οι Λεσόρ και Μήτογλου, που έφτασαν κοντά στο double – double, ο πρώτος με 14 πόντους και εννιά ριμπάουντ και ο δεύτερος με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ. Για την Παρτιζάν, ο Ντοζίερ έκανε ένα πλήρες παιχνίδι με 16 πόντους, επτά ριμπάουντ, οκτώ ασίστ και έξι κλεψίματα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Παναθηναϊκό (84-71) στο 40’.

Διαιτητές:  Γκαρσία, Μόγκουλκοτς, Μπουμπέρτ