Παρτιζάν – Ζαλγκίρις 81-72: Έφτασε σε θετικό πρόσημο με σούπερ Ντοζίερ

Η Παρτιζάν… ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο, με τους Σέρβους να επικρατούν με 81-72  έναντι της μαχητικής Ζαλγκίρις . Οι Σέρβοι με αυτήν την νίκη μπήκαν σε θετικό πρόσημο αφού μετρούν 12-11 ενώ για την Ζαλγκίρις αυτή είναι η 15η  ήττα, σε σύνολο 23 αγωνιστικών. Αποθέωση για Τρινκιέρι από τους φίλους των Σέρβων, πριν την έναρξη του αγώνα.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ζαλγκίρις η οποία με τα τρίποντα του Έβανς και την ευστοχία του Μπίρουιτς προηγήθηκε στην αρχή του παιχνιδιού με σκορ 15-4, ο Ντοζίερ μόνος του γύρισε το παιχνίδι και μείωσε στους τέσσερις (13-17) με τους Λιθουανούς να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της περιόδου ( 22-26). Στην δεύτερη περίοδο , οι Λιθουανοί με δυο καλάθια του Έβανς και του  Χέιζ έκαναν το σκορ σε 30-22. Οι Λέντει και Νάναλι  μείωσαν το χάντικαπ και προσπέρασαν στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Προβάδισμα πήραν οι Παρτιζάνοι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τον Πάντερ και τον Λέντει να δίνουν το προβάδισμα για την ομάδα τους για οκτώ πόντους (55-47) με τους Λιθουανούς με τα τρίποντα του Έβανς ,του Μανέκ και του Γκιεντράιτις να ισοφαρίζουν σε 59-59 και τον Πάντερ με εύστοχο σουτ να διαμορφώνει το 61-59 της τρίτης περιόδου. Καμίνσκι και Καμπόκλο έδειξαν συνέπεια στην επίθεση και εκτόξευσαν την διαφορά στους δώδεκα με τους Σέρβους να σπάνε  <<κόκαλα>> στην άμυνα και το σκορ να διαμορφώνεται 73-61 (36:00). Η Παρτιζάν εκμεταλλεύτηκε το μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το τέλος και επικράτησε με σκορ 81-72

Για τους Σέρβους ο Ντοζίερ ξεχώρισε έχοντας 23 πόντους  , ενώ ο Λέντει ακολούθησε με 21. Από την άλλη ηγετική εμφάνιση έκανε ο Έβανς με 25 πόντους αλλά ήταν κυριολεκτικά μόνος .

Τα δεκάλεπτα :22-26,45-43,61-59, 81-72