Βαλένθια – Ολυμπιακός 65-78: Δεν χάνει στην «Φοντέτα»

Ο Ολυμπιακός μετρούσε επτά ήττες σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια απέναντι σε ισπανικές ομάδες, όμως δεν είχε πάει στην «Φοντέτα». Οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν την εκπληκτική υπέρ τους παράδοση στην έδρα της Βαλένθια, επικράτησαν των «νυχτερίδων» με78-65 , καλύπτοντας και το -7 του πρώτου αγώνα και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, και δεύτερη σερί εκτός έδρας, ανέβηκαν στο 15-11, διατηρώντας στο ακέραιο τις ελπίδες του για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Ένα τρίποντο του Πίτερς και ένα γκολ – φάουλ του Μπραζντέικις, έφεραν τον Ολυμπιακό γρήγορα μπροστά με 6-3. Το floater του Κάνααν έγραψε το 5-8, όμως το γκολ – φάουλ του Ίνγκλις, έφερα το ματς στα ίσα (8-8). Το τρίποντο του Γουόκαπ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 11-8, όμως η Βαλένθια απάντησε με ένα 5-0 για το 13-11. Τέσσερις βολές από τους Κάνααν και Ράιτ έβαλαν εκ νέου τον Ολυμπιακό μπροστά με 15-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροσστά με 21-19, χάρη σε δύο βολές του Γουόκαπ.

Το τρίποντο του Παπανικολάου για το 23-25, κράτησε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στο σκορ, ενώ το λέι απ του ΜακΚίσικ έγραψε το 23-27. Ο Γκος, με τρίποντο από την γωνία, έφερε τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στο +7 (23-30), με τον Αμερικανό να πετυχαίνει το 23-32. Ακόμα ένα γκολ – φάουλ του Ράιτ, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (23-34), με τον Οτζελέγε να «σπάει» το σερί των Πειραιωτών (25-34). Το τρίποντο του Οτζελέγε για το 28-34, έριξε την διαφορά στους έξι πόντους, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Λόπεθ Αροστέγκι, έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (33-36). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Τζόουνς να μειώνει ακόμα περισσότερο (35-36). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, με τον Πετρούσεβ να πετυχαίνει το 35-40, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 39-40.

Με καλάθι του Ίνγκλις για το ισπανικό… προσπέρασμα (41-40), ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της «Φοντέτα». Πέντε πόντοι του Πίτερς έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 46-41, ενώ η όμορφη προσπάθεια του ΜακΚίσικ ανέβασε το σκορ σε 41-49. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» είχε… μπλοκάρει τους γηπεδούχους, με τον Κάνααν να στέλνει και πάλι τους Πειραιώτες στο +10 (41-51).  Ο Αμερικανός γκαρντ έδειχνε να βρίσκει το χέρι του και μαζί με τον Φαλ… εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (44-57).Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχιζε να λειτουργεί στην εντέλεια, με τον ΜακΚίσικ να ανεβάζει το σκορ σε 44-59. Το +15 μάλλον… πήρε τα μυαλά των παικτών του Ολυμπιακού, καθώς υπέπεσαν σε δύο… φτηνά λάθη, που έδωσαν τέσσερις αναπάντητους πόντους στην Βαλένθια για το 48-59, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 60-48 και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν χωρίς τον Άλεξ Μουμπρού, καθώς ο προπονητής των «νυχτερίδων» αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, σε διαμαρτυρία του για την μετατροπή του γκολ – φάουλ του Οτζελέγε σε επιθετικό πάνω στον Κάνααν.

Με καλάθι του Λόπεθ – Αροστέγκι για το 50-60, ξεκίνησε το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της «Φοντέτα». Ο Γουόκαπ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 50-62, όμως το τρίποντο του Γιόβιτς, έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (53-62). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ, με τον Αμερικανό, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, να πετυχαίνει το 53-66, με τους Γκος και Ράιτ να γράφουν το 57-70.  Το κάρφωμα του Οτζελέγε, μετά από λάθος του Γκος, για το 60-70, κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος, ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα καλάθι για να… τελειώσει το ματς. Αυτό ήρθε με τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 60-74, το οποίο έβαλε… ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή. Τίποτα, φυσικά, δεν θα μπορούσε να αλλάξει στα τελευταία δύο λεπτά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην μεγάλη νίκη με 78-65, που τον στέλνει στο 15-11 και την Βαλένθια να υποχωρεί στο 13-13.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78

Οn fire: Ο Κάνααν… πήρε το όπλο του στο β’ μέρος, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους

Ξεχώρισαν: Από 10 πόντους είχαν ΜακΚίσικ και Ράιτ, ενώ ο Πίτερς τελείωσε το ματς με εννέα πόντους αλλά και 11 ριμπάουντ. Για την Μπασκόνια, 19 πόντους είχε ο Οτζελέγε και 10 ο Λόπεθ Αροστέγκι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ολυμπιακό (60-76) στο 39’

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πουκλ, Βίλιους