Παρτιζάν-Μπάγερν 78-79: Με τρίποντο «μαχαιριά» ο Φρανσίσκο ξέρανε τους Σέρβους

Με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να εκτελεί την Παρτιζάν στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού ,οι Βαυαροί έφυγαν θριαμβευτές από την Σερβία με σκορ 78-79. Οι Σέρβοι βρίσκονται έτσι στο 12-14 της βαθμολογίας , ενώ για τους Βαυαρούς αυτή είναι η 11η νίκη τους.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερο έμφαση στην δημιουργία και το επιθετικό τους τομέα και λιγότερο στην άμυνα, η Μπάγερν έκλεισε την πρώτη περίοδο αποκτώντας ένα μικρό πλεονέκτημα (23-26).Στην δεύτερη περίοδο , η Μπάγερν με τα δυο τρίποντα του Όμπστ πήρε κεφάλι (27-33) με τους Σέρβους να μειώνουν γρήγορα την διαφορά και με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Καμίνσκι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Στο δεύτερο μέρος , ένα επιθετικό ξέσπασμα της Παρτιζάν με τα τρίποντα του Πάντερ και του Νάναλι και τις σωστές επιθετικές αποφάσεις του Γιάραμαζ , οι Σέρβοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων (61-51) , όμως οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Φρανσίσκο μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις στο τέλος της περιόδου (63-59). Δίπλα δίπλα πήγαιναν οι δυο ομάδες μέχρι τα τελευταία λεπτά του ματς και καμία από τις δυο δεν άφηνε τον αντίπαλο να ξεφύγει. Ενώ οι Σέρβοι έιχαν προβάδισμα πέντε πόντων (72-67) , οι Βαυαροί με τον Φρανσίσκο και τον Ιμπάκα έκαναν το 72-72. Ντοζίερ και Καμίνσκι με εύστοχα mid range σουτάκια διαμόρφωσαν το 78-74. Ο Φρανσίσκο όμως είχε διαφορετική άποψη! Μείωσε με τις δυο βολές του σε 78-76 , η ομάδα του έβγαλε την άμυνα και ξανά ο Φρανσίσκο με τρίποντο μαχαιριά διαμόρφωσε το τελικό 78-79 με το ρολόι να δείχνει 1.1 για το τέλος. Ο Πάντερ βρήκε ανοιχτό σουτ όμως αστόχησε με τους Βαυαρούς να φεύγουν θριαμβευτές από το Βελιγράδι.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο λυτρωτής Φρασίνσκο με 20 πόντους , ενώ πρώτος σκόρερ γαι τους Σέρβους ήταν ο Πάντερ με 22.

Τα δεκάλεπτα: 23-26,27-33,63-59,78-79