Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Ναν και Λεσόρ κράτησαν το «τριφύλλι» στην τετράδα

Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από το -12 του 8ου λεπτού (7-19), γύρισε το ματς τούμπα, χάρη σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο (25-9), έφτασε στο +15 (53-38 στο 27’) και παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να καλύψει το -14 του πρώτου αγώνα, έφτασε στην νίκη με 74-63, που τον φέρνει σε θέση οδηγού, έναντι της Φενέρ, στο κυνήγι της πρώτης τετράδας.

Καλό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό, με τους Γκριγκόνις και Λεσόρ να γράφουν το 5-2, όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό 11-2, που την έφερε γρήγορα στο +6 (7-13). Τέσσερις πόντοι του Καλάθη για το 7-17, έφεραν τους Τούρκους γρήγορα στο +10, ενώ ο Χέιζ Ντέιβις ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 11-0 και την διαφορά στο +12 (7-19). Ο Βιλντόσα με 2/2 βολές έσπασε το σερί της Φενέρ (9-19), ένα τρίποντο του Αργεντινού και μία βολή του Χουάντσο… ροκάνισαν την διαφορά στους έξι πόντους (13-19), προτού ο Μπιμπέροβιτς διαμορφώσει το 13-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυτός που ξεκίνησε… ζεστός ήταν ο Καλαϊτζάκης, που με τέσσερις σερί πόντους, μείωσε σε 17-23. Ο Βιλντόσα μείωσε ακόμα περισσότερο (19-23), με τους Χουάντσο και Ναν να ισοφαρίζουν σε 25-25 και το «τριφύλλι» να επιστρέφει στο ματς, μόλις μέσα σε 4’ στην β’ περίοδο. Μότλεϊ και Μπιμπέροβιτς έβαλαν και πάλι την Φενέρ μπροστά με 30-27, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 11-0 για το 38-30,  σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα εντυπωσιακό 25-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Με καλάθι του Καλάθη για το 38-32 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΟΑΚΑ, όμως Λεσόρ και Ναν έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +10 (42-32). Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε, με τους Χουάντσο και Γκραντ να στέλνουν την ομάδα του στο +15 (53-38), με την Φενέρ, πάντως, να μειώνει σε 57-47, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με μειονέκτημα 10 πόντων. Γουίλμπεκιν και Μότλεϊ έβαλαν… φωτιά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 64-59. Ο Ναν, με συνεχόμενα καλάθια, κράτησε τον Παναθηναϊκό στο +7 (67-60), ενώ δύο βολές του Μήτογλου έδωσαν σημαντικό προβάδισμα οκτώ πόντων στους «πράσινους» (69-61). Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά, πλέον, την ανατροπή του -14 του πρώτου αγώνα. Ναν και Λεσόρ έγραψαν το 74-61 στα 34’’, με τον Γουίλμπεκιν, όμως, με δίποντο να μειώνει σε 74-63 στα 22’’, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, καθώς το τρίποντο του Γκραντ δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Οn fire: Ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι από τον Ναν με 23 πόντους

Ξεχώρισαν: 13 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ, ενώ για την Φενέρ, ο Μότλεϊ είχε 16 πόντους, Καλάθης και Μπιμπέροβιτς από 12 έκαστος και ο Γουίλμπεκιν 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 (53-38) στο 27’

Διαιτητές:  Πέρεθ, Κόλιενσιτς, Καρντούμ