Μπαρτσελόνα - Παρτιζάν 94-76: Με πλουραλισμό στην επίθεση κέρδισε τους Σέρβους

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 94-76 της Παρτιζάν για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.Στο 13-16 οι Σέρβοι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή και με φοβερό επιθετικό ρυθμό,με τις δύο ομάδες να είναι χέρι χέρι στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 29-24. Στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 8 με καλάθι και φάουλ του Ερνανγκόμεθ (32-24). Η Παρτιζάν με επιμέρους σκορ 14-5 ισοφάρισε το παιχνίδι στους 38. Το ημίχρονο έληξε 51-48 μετά από τρίποντο του Νάναλι.

Στο δεύτερο μισό η Μπάρτσα ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 16-4 για το 67-52. Οι Σέρβοι κατάφεραν,όμως, να μαζέψουν την κατάσταση και να πάνε στην τέταρτη περίοδο στο -6 (74-68). Εκεί το 10-0 σερί της Μπαρτσελόνα για το 84-70 απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους,οι οποίοι πήραν την νίκη με 94-76.

Για τους Καταλανούς ο Λαπροβίτολα πέτυχε 17 πόντους και ο Ερνανγκόμεθ 15. Για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ο Αβράμοβιτς είχε 27 πόντους και ο Λεντέι 16.

Τα δεκάλεπτα:29-24,51-48,74-68,94-76