Zαλγκίρις-Μπασκόνια 94-76: Καταιγιστικοί οι Λιθουανοί, συνεχίζουν να τα δίνουν όλα για τα Play-In

Οι Λιθουανοί ήταν καταπληκτικοί και κέρδισαν με άνεση την Μπασκόνια με σκορ 94-76 και όσο έχουν τις μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα Play-In θα συνεχίσουν να τις διεκδικούν. Έτσι η Ζάλγκιρις βρίσκεται στο 13-18 της βαθμολογίας , ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 16-15.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Μπασκόνια με τον Κοστέλο , τον ΜακΙντάιρ και τον Μαρίνκοβιτς και προηγήθηκε στο ματς με σκορ 15-9. Οι Λιθουανοί ανέλαβαν δράση και με μπροστάρηδες τον Χέιζ και τον Σάμερ έκαναν ένα ξέσπασμα 15-2 και έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά με σκορ 25-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Χέιζ χτυπώντας στην ρακέτα των Βάσκων ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (36-24) , με τους Λιθουανούς να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο (48-34).

Στο δεύτερο μέρος , τα συνεχόμενα τρίποντα των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (52-46) , με τους Λιθουανούς να απαντάνε με δικά τους τρίποντα με τους Ντίμσα, Μάνεκ και Μπουτκέβιτσιους και να ξανά ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (71-57) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην 4η περίοδο , η Μπασκόνια δεν μπορούσε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές και η Ζάλγκιρις αύξησε και άλλο την διαφορά της , η οποία έφτασε και τους 20 πόντους (86-66) με την συνέχεια του αγώνα να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ζάλγκιρις να πετυχαίνει μια σημαντική νίκη με σκορ 94-76.

Από την Ζάλγκιρις ο Έβανς είχε 20 πόντους και ακολούθησε ο Χέιζ με 17 , ενώ από την Μπασκόνια ο ΜακΙντάιρ είχε 16 πόντους με 7 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17,48-34,71-57,94-76

Screenshot 2024 03 21 at 22 19 47 Zalgiris Kaunas vs Baskonia Vitoria Gasteiz 2024 03 21 20 00 EuroLeague