Μονακό - Ζαλγκίρις 69-66: Μια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας

Η Μονακό επιβλήθηκε πιο εύκολα απότι δείχνει το τελικό 69-66 εναντίον της Ζαλγκίρις και βρίσκεται μια ανάσα από το πλεονέκτημα της έδρας στα playoff της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-7 με καλάθι και φάουλ του Άλφα Ντιαλό,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-11 με καλάθι του Μπλοσομγκέιμ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το καλάθι του Γκεντράιτις έριξε την διαφορά στους 5 (30-25),αλλά η Μονακό πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (39-29) με 4 πόντους των Μπλοσομγκέιμ και Μάικ Τζέιμς.

Στο δεύτερο μισό, ένα 6-0 σερί της Ζαλγκίρις κατέβασε την διαφορά στους 6 (41-35). Οι γηπεδούχοι με δικό τους 6-0 ανέβασαν την διαφορά στους 12 (49-37),με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 51-44. Εκεί,οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με σερί 8-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 (59-44), παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης. Οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-3 και μείωσαν στους 5 με τρίποντο του Μάνεκ (63-58). Οι τέσσερις σερί πόντοι του Ντονάτας Μοτιεγιούνας έδωσαν αέρα 9 πόντων στους γηπεδούχους,με την Ζαλγκίρις απλά να μειώνει έως το τέλος στους 3 για το τελικό 69-66.

Για τους νικητές ο Τζέιμς πέτυχε 18 πόντους και ο Μοτιεγιούνας 14,ενώ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ο Έβανς είχε 17 και ο Μάνεκ 12.