Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 86-89: Ο Ράιτ… σφράγισε το διαβατήριο για τα Play Offs

Μετά την Παρτιζάν, ο Ολυμπιακός… άλωσε το Βελιγράδι για δεύτερη σερί εβδομάδα, επικρατώντας και του Ερυθρού Αστέρα με 89-86, ανέβηκε στο 21-12 και εξασφάλισε και μαθηματικά μία θέση στην πρώτη εξάδα και κατά συνέπεια στα Play Offs της Euroleague. Μαγική εμφάνιση στο 4ο δεκάλ΄επτο για τον Μόουζες Ράιτ, με τον Αμερικανό να τελειώνει το ματς με 20 πόντους, ανάμεσα τους και το τρίποντο στο φινάλε που… κλείδωσε το «διπλό». Πλέον, την τελευταία αγωνιστική οι Πειραιώτες φιλοξενούν την Φενέρμπαχτσε, σε παιχνίδι που θα κρίνει την τελική τους κατάταξη στην regular season.

Με τρίποντο του Γουόκαπ για το 0-3 ξεκίνησε η αναμέτρηση του Βελιγραδίου. Ένα τρίποντο του Κάνααν και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Τόμας Γουόκαπ, έφεραν γρήγορα τους Πειραιώτες στο +6 (2-8), με τον Σφαιρόπουλο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Φαλ έφερε το 2-10, με τον Γκεντράιτις, με γκολ – φάουλ, να μειώνει σε 6-12. Το τρίποντο του Χάνγκα ανέβασε το σερί των γηπεδούχων στο 6-0, με τον Αστέρα να φτάνει σε απόσταση βολής (9-12), ενώ το καλάθι του Ντος Σάντος έφερε το ματς στον πόντο (11-12). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Άλεκ Πίτερς, με τον Αμερικανό φόργουορντ να πετυχαίνει  επτά σερί πόντους για το 11-19. Ο Λαρεντζάκης έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +10 (11-21), με τον Τεόντοσιτς, έστω και με την… δεύτερη, με τρίποντο να μειώνει σε 14-21,  με τον Γκος σε… νεκρό χρόνο, να γράφει το 14-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με ένα γρήγορο 4-0 για το 18-23, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΜακΚίσικ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των Πειραιωτών για το 18-25. Ο Χάνγκα με τρίποντο μείωσε σε 21-25, όμως, με όπλο την ατσάλινη του άμυνα, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0 (τρίποντο ΜακΚϊσικ,, κάρφωμα Ράιτ) για το 21-30, με τον Σφαιρόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ. Ένα απίστευτο τρίποντο του Χάνγκα, μείωσε εκ νέου σε 26-30, με τον Γκος να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 26-33. 2/2 βολές του Ράιτ έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +9 (26-35), όμως οι πεισματάρηδες Σέρβοι επέστρεψαν εκ νέου και με τον Γκεντράιτις μείωσαν σε 34-38. Ο Μπολομπόι με 2/2 βολές… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά (36-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-42, μετά από ακόμα ένα τρίποντο του Άνταμ Χάνγκα, ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος με 15 πόντους και 4/5 τρίποντα!

Με τάπα του Φαλ πάνω στον Μπολομπόι και τρίποντο του Παπανικολάου, για το 39-45, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της «Stark Arena». Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γουόκαπ, στέλνει άμεσα την διαφορά στο +9 (39-48), με τον Νέντοβιτς να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 44-50. Ακόμα ένα τρίποντο του Νέντοβιτς έφερε εκ νέου το ματς στο σουτ (49-52), με τον Σέρβο να έχει πάρει φωτιά και με το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο του, έφερε το ματς στα ίσα (52-52). Ο Γκος με ένα μεγάλο τρίποντο… ξεκόλλησε τους Πειραιώτες (52-55), με τον Λονγκ, με δικό του τρίποντο, να πετυχαίνει το 56-61. Ένα προσωπικό 5-0 του Μπολομπόι έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (61-61), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ερυθρό Αστέρα να προσπερνά για πρώτη φορά στο σκορ (64-63), χάρη σε τρίποντο του Τεόντοσιτς από τα εννέα μέτρα!

Με ένα γρήγορο 4-0 από τους Ράιτ και Μήτρου – Λονγκ, για το 64-67,  ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του Βελιγραδίου.  Με ακόμα δύο εύστοχα σετ βολών, ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού (67-71). Ο Ράιτ συνέχισε το προσωπικό του κρεσέντο και με συνεχόμενα καλάθια έφερε τους Πειραιώτες στο +6 (69-75). Ο Γκος πέτυχε ακόμα ένα τεράστιο καλάθι στο φινάλε της επίθεσης για το 71-77, με τον Μπολομπόι να συνεχίζει να… πληγώνει την πρώην ομάδα του (75-78). Τεράστιο τρίποντο του Παπανικολάου για το 75-81, με τον Αστέρα, όμως, με τρίποντο του Γκεντράιτις, να μειώνει σε 81-82. Ο Ράιτ με πολύ δύσκολο καλάθι πέτυχε το 81-84, ακόμα ένα τρίποντο, από τον Χάνγκα, έφερε το ματς στα ίσα (84-84), όμως ο Ράιτ έκανε το παιχνίδι της ζωής του και με τρίποντο (!) πέτυχε το 84-87 στα 24’’. Ο Γκεντράιτις έκανε airball σε τρίποντο, ο Μήτρου – Λονγκ έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, έχοντας 0/2 βολές, ο Μπολομπόι με φόλοου μείωσε σε 86-87, ο Γουόκαπ με 2/2 βολές στα 3’’ πέτυχε το 86-89, με τον Τεόντοσιτς να κάνει λάθος και τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη, που της εξασφάλισε την πρόκριση στα Play Offs της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-42, 64-63,86-89

Οn fire: 20 πόντους σημείωσε ο καταπληκτικός Ράιτ.

Ξεχώρισαν: Από 12 πόντους είχαν οι Παπανικολάου και Γουόκαπ, με τους δύο ερυθρόλευκους να έχουν έξι και πέντε ασίστ αντίστοιχα. Για τον Ερυθρό Αστέρα, Μπολομπόι και Χάνγκα είχαν από 19 πόντους έκαστος, με τον σέντερ του Αστέρα να μαζεύει και 12 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για τον Ολυμπιακό (11-21) στο 10’

Διαιτητές:  Περούγκα, Βίλιους, Πεεράντι