Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 84-81: Ο «killer» Κάνααν τον έστειλε στην Μπαρτσελόνα

Με τον Αϊζάια Κάνααν να… σκοτώνει στην παράταση την Φενέρμπαχτσε (εννέα σερί πόντοι και ένα κλέψιμο στον Καλάθη), ο Ολυμπιακός, γ΄υρισε από το -5 του 43' (73-78) επικράτησε με 84-81, κατέκτησε την 5η θέση της regular season και πλέον καλείται να αντιμετωπίσει, με μειονέκτημα έδρας, την Μπαρτσελόνα, για μία θέση στο Final Four του Βερολίνου.

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι, αποκτώντας ένα γρήγορο προβάδισμα επτά πόντων (2-9). Μάλιστα, το καλάθι του Ντόρσεϊ, για το 2-11, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε ταιμ άουτ.  Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο παρκέ με τρία τρίποντα του Κάνααν για το 11-14, ενώ το καλάθι του Σίκμα στον αιφνιδιασμό, έφερε το ματς στον πόντο (13-14). Ο Λαρεντζάκης με υπέροχο καλάθι ισοφάρισε σε 16-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το τέταρτο τρίποντο του Αϊζάια Κάνααν, για το 19-19.

Ο Μπιμπέροβιτς συνέχισε να κάνει ζημιά στους «ερυθρόλευκους» (19-21), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 4-0 με τους Ράιτ και Γκος, για το.. προσπέρασμα (23-21), με τον Γιασικεβίτσιους να καλεί αυτός, με την σειρά του, τάιμ άουτ. Ο ΜακΚίσικ με τέσσερις σερί πόντους ανέβασε την διαφορά στο +6 (29-23), ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, στην επιστροφή του στην δράση, με 2/2 βολές πέτυχε το 31-25. Ο Σανλί με τρίποντο μείωσε σε 31-28,  όμως ο Μιλουτίνοβ με γκολ – φάουλ ανέβασε και πάλι την διαφορά στους πέντε πόντους (36-31), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 38-34, χάρη σε ένα εντυπωσιακό coast to coast του Σακίλ ΜακΚίσικ σε… νεκρό χρόνο.

Νευρικό το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για αμφότερες τις ομάδες, καθώς οι πρώτοι πόντοι ήρθαν μετά από 2.17, με 1/2 βολές του Ντόρσεϊ για το 38-35. Σανλί και Χέιζ – Ντέιβις μείωσαν εκ νέου στον πόντο (40-39), με τον Ντόρσεϊ να βάζει τους Τούρκους μπροστά με 41-40. Ένα μεγάλο τρίποντο του Χέιζ – Ντέιβις έφερε την Φενέρ στο +2 (44-46), όμως ο Σίκμα απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 47-46. Ο Κάνααν ανέβασε το σερί του Ολυμπιακού στο 7-0 και το σκορ στο 51-46, όμως ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο στο τέλος της επίθεσης της Φενέρ, μείωσε σε 51-49. Ο Παπανικολάου πέτυχε το 53-49, όμως ο Γουίλμπεκιν, με ακόμα ένα τρίποντο στο τέλος της τουρκικής επίθεσης, πέτυχε το 53-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το γκολ – φάουλ του Παπαγιάννη για το 53-55 έβαλε και πάλι την Φενέρ σε θέση οδηγού, ενώ ο Γουίλμπεκιν με 3/3 βολές να πετυχαίνει το 53-58, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 9-0, από το φινάλε της περασμένης περιόδου. Ο Σίκμα με 1/2 βολές έσπασε το σερί της Φενέρ (54-58), με τον ΜακΚίσικ με φόλοου, μετά από άστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη, να μειώνει ακόμα περισσότερο  (56-58).  Ο Φαλ με χουκ ισοφάρισε σε 58-58, ενώ ο Λαρεντζάκης, με γκολ – φάουλ, έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 61-60. Ο Γκος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους» (64-60), όμως η Φενέρ απάντησε με ένα 4-0 για την ισοφάριση (64-64), με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ, 3’15’’ πριν το φινάλε. Το τρίποντο του Χέιζ – Ντέιβις για το 64-67, έβαλε την Φενέρ μπροστά στο σκορ και πάλι, με τον αστέρα των Τούρκων να τιμωρεί κάθε ολιγωρία των Πειραιωτών, για το 65-69 στα 90’’. Ο ΜακΚίσικ με γκολ – φάουλ για το 68-69, κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, με τον Γκος με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 69-69 στα 38’’. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε σουτ, όμως το ίδιο έγινε και με τους Γκος και Παπανικολάου, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση και ενώ το τρίποντο του Γουίλμπέκιν από το ένα καλάθι στο άλλο, σε… νεκρό χρόνο, βρήκε σίδερο!

Με τρίποντο του Γκούντουριτς για το 69-72, ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο. Φαλ και Παπανικολάου πέτυχαν το 73-74, όμως συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στον Καλάθη να πετύχει το 73-76. Νέο καλάθι του Γκούντουριτς για το 73-78, έδωσε πολύτιμο προβάδισμα στην Φενέρ, 1’56’’ πριν το φινάλε της παράτασης. Ο Κάνααν πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο σε χαμένη επίθεση για το 76-78, με τον Αμερικανό με 2/2 βολές να ισοφαρίζει σε 78-78. Το κρεσέντο του… καυτού Κάνααν συνεχίστηκε, με ακόμα ένα καλάθι για το 80-78 στα 18’’. Η Φενέρ είχε την τελευταία κατοχή στα χέρια της, όμως ο Κάνααν… πήρε το πορτοφόλι του Καλάθη και φάουλ για δύο βολές στα 6’’. Ο Αμερικανός δεν λάθεψε, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο για το 82-81 στο 1’’ και τον Γουόκαπ, μέσα σε αποθέωση, να διαμορφώνει το τελικό 84-81.

Οn fire: Απίστευτος ο Αϊζάια Κάνααν με 27 πόντους (5/7 τρίποντα), με τον Αμερικανό να έχει τους εννέα από τους 11 πόντους της ομάδας του στην παράταση.

Ξεχώρισαν: 12 πόντους σημείωσε ο ΜακΚίσικ, ενώ για την Φενέρ, ο Χέιζ – Ντέιβις λίγο έλειψε να… σκοτώσει τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο, με 21 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να έχει 12 και τον Σανλί 11.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για την Φενερ (2-11) στο 4’

Διαιτητές:  Μπολτάουζερ, Χορντόβ, Λάτισεβς